Wspólne urodziny Dwójki i Chopina
W czasach, kiedy digitalizacja nagrań pozwala tworzyć łatwo dostępne bazy, rzadko zastanawiamy się nad pierwotną formą ich zapisu i związkiem oryginału z cyfrową kopią. Tymczasem, jak wyjaśniał w Programie 2 Polskiego Radia Stefan Kruczkowski, oryginał jest podstawą, nie do zastąpienia nawet przez najlepsze rekonstrukcje. - Każda kopia jest w mniejszym lub większym stopniu gorsza, jeśli chodzi o jakość produkcji dźwięku, od dźwięku, który możemy uzyskać przy bardzo precyzyjnym odtworzeniu oryginalnej taśmy - tłumaczył gość Dwójki.
Drugi z gości audycji, historyk i archiwista Wojciech Barcikowski, zabrał nas do pomieszczeń Archiwum Polskiego Radia, w których przechowywane są bezcenne radiowe materiały. - Zdecydowanie taśmy są tu dominującym nośnikiem, bo były używane od, załóżmy, 1948-49 roku aż do niedawna. Ale trzeba powiedzieć, że one bardzo dobrze przetrwały próbę czasu – mówił Wojciech Barcikowski.
Audycja o Archiwum Polskiego Radia i sposobie archiwizacji dźwięków należy do cyklu przygotowanego z okazji 83. urodzin radiowej Dwójki. Wcześniej mogliśmy wysłuchać o historii "Teatru Wyobraźni" oraz o kulisach radiowej transmisji koncertów. Bohaterami czwartkowego wydania (27.02) będą wybitni reżyserzy dźwięku i wieloletni współpracownicy Polskiego Radia. Natomiast w piątek (28.02) dowiemy się, jak piosenka powstaje od strony technicznej.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz
Goście: Stefan Kruczkowski (reżyser dźwięku), Wojciech Barcikowski (historyk i radiowy archiwista)
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 15.00
jp/pg