Żelki z lat 90. i jajo Obcego. Co trafia do pracowni konserwatorskiej ASP w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 14:12
W "Kwadransie bez muzyki" wyruszyliśmy na spacer korytarzami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Poznaliśmy drogę, jaką musi przejść konserwator, oraz dowiedzieliśmy się, że konserwacji są poddawane nie tylko dzieła sztuki, ale także np. rekwizyty filmowe takie jak jajo z filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo".
W Kwadransie bez muzyki wyruszyliśmy na spacer korytarzami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
W "Kwadransie bez muzyki" wyruszyliśmy na spacer korytarzami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w WarszawieFoto: Polskie Radio/Maria Czok
  • Konserwator to zawód łączący w sobie wiele elementów: od nauk ścisłych jak chemia, fizyka czy biologia po nauki humanistyczne.
  • Do pracowni ASP trafiają nie tylko dzieła sztuki, ale także rzeczy, które dopiero dziełami sztuki mogą się stać. Są wśród nich m.in. rekwizyty filmowe.

Placówka w swojej ofercie edukacyjnej ma takie specjalizacje jak: konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej, książka, grafika i skóra zabytkowa, tkaniny zabytkowe czy rzeźba kamienna i elementy architektury.

Konserwator - różnorodny zawód

Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki dr hab. Monika Jadzińska podkreśliła, że konserwator to zawód, na który składa się wiele elementów. - Zawiera w sobie szaloną różnorodność. Jest to interdyscyplinarna dziedzina łącząca i naukę, i sztukę. Konserwator musi świetnie posługiwać się pędzlem, kredką czy innym narzędziem malarskim. Musi mieć zdolności artystyczne - zaznaczyła.

- Podczas studiów zdobywa także zdolności czysto konserwatorskie. Do głów naszych studentów wtłaczamy ogromną ilość wiedzy z różnych dziedzin. Są to nauki ścisłe, chemia, fizyka, biologia, geologia, ale także nauki humanistyczne - dodała dr hab. Monika Jadzińska.

Przedmioty do konserwacji

Dr Anna Kowalik opowiedziała nam o przedmiotach, jakie trafiają do pracowni. Wbrew powszechnej opinii nie są to tylko dzieła sztuki. - Te prace są różnorodne, bo to nie tylko obrazy. W tej chwili studentka walczy z żelkami Haribo z lat 90. Przez naszą pracownie przechodzą nie tylko dzieła sztuki, ale też obiekty, które dopiero po jakimś czasie można nazwać dziełem sztuki - stwierdziła.

- Do takiej grupy należą rekwizyty filmowe. Przez naszą pracownie przeszły różne takie rzeczy. To było np. jajo Obcego z filmu "Ósmy pasażer Nostromo" Ridleya Scotta czy makiety z "Gwiezdnych wojen" - dodała dr Anna Kowalik.

 

Posłuchaj
14:56 [i] KWADRANS WYDZIAL KONSERWACJI DZIEL SZTUKI.mp3 Dr hab. Monika Jadzińska i dr Anna Kowalik o pracy konserwatora (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Maria Czok

Goście: dr hab. Monika Jadzińska i dr Anna Kowalik (ASP w Warszawie)

Data emisji: 11.07.2024

Godzina emisji: 11.00

dz/wmkor

Czytaj także

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 12:00
- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Bogusławski bohaterem wystawy. "Wiele jego kultowych obiektów dzisiaj już nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 13:43
- Na kartach historii twórczość Bogusławskiego została w jakiś sposób zapomniana. Tą wystawą próbujemy powrócić do opowiadania o nim - mówiła w "Poranku Dwójki" Weronika Sołtysiak, kuratorka ekspozycji "Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń