"Miejsce z duszą" - wizyta w Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 12:00
Pośród licznych pagórków, na których położona jest Trójwieś Beskidzka. Zainteresowani turyści odnajdą wiele miejsc "z duszą": prowadzonych przez barwne postaci, wypełnionych pasją i zaangażowaniem. Jednym z nich jest Muzeum Jana Wałacha w Istebnej.
Jan Wałach na wystawie swoich prac w Kamienicy Baryczków przy Rynku Starego Miasta w Warszawie w 1934 roku.
Jan Wałach na wystawie swoich prac w Kamienicy Baryczków przy Rynku Starego Miasta w Warszawie w 1934 roku.Foto: NAC

Pracownia artysty, dziś udostępniona do zwiedzania w takim stanie, w jakim została pozostawiona, pozwala całkowicie zagłębić się w twórczość Jana Wałacha - góralskiego malarza i drzeworytnika, który uwieczniał miejscowych górali i ich codzienność. Opiekę nad Muzeum sprawuje obecnie wnuk artysty - folklorysta i muzykant Zbigniew Wałach, który z wielką pasją troszczy się o spuściznę dziadka.

Posłuchaj
16:43 Kwadrans Dwójka 2024_09_24-11-00-05.mp3 "Miejsce z duszą" - wizyta w Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Spotkanie poświęcone tradycyjnej muzyce górali Śląskich

28 września w Muzeum Jana Wałacha w Istebnej odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone tradycyjnej muzyce górali Śląskich. Rozpoczną je warsztaty regionalne dla dzieci, wypełnią spotkania z  autentycznymi przedstawicielami kultury Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a zakończą koncerty tradycyjnych kapel złożonych z gajd i skrzypiec, wieczorem zaś - koncert Muzyka Gór.  - Jeśli nie mają Państwo do Istebnej daleko, zdecydowanie warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce - zachęca autorka materiału. 

Czytaj także:

Szkoła Rzemiosła Artystycznego

Jan Wałach odbył naukę w zakopiańskiej Szkole Rzemiosła Artystycznego, gdzie najsilniej kładziono akcenty na tworzenie w drzewie, co siłą rzeczy rozbudziło w nim zamiłowanie do tego właśnie środka wyrazu. Od roku 1904 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u tak znanych i wielkich twórców, jak Józef Mehoffer, Julian Fałat, Ferdynand Ruszczyc i Jan Stanisławski. 

Wizyta w Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej

Muzeum Sztuki Jana Wałacha w Istebnej na swoich bogatych stronach internetowych tak informuje o tym znaczącym okresie w życiorysie wielkiego twórcy. Jan Wałach zwiedzał Wiedeń, Monachium, Norymbergę i Pragę. Na trasie jego artystycznych wypraw znalazły się wtedy również Rzym, Genua, Neapol, Wenecja oraz Budapeszt. Po kolejnym roku studiów w Krakowie u profesora Józefa Mehoffera zdecydował powrócić do Istebnej.


Patriotyzm, wiara, góralszczyzna

W jego pracach pojawiała się tematyka związana z "patriotycznym odrodzeniem Śląska Cieszyńskiego i przyłączeniem go do Macierzy". W tym kontekście na uwagę zasługują choćby obrazy "Wkroczenie wojsk polskich do Cieszyna" oraz "Wiec w Jabłonkowie".

Polskość nierozerwalnie związana była u Jana Wałacha z wiarą. Dawał temu wyraz w twórczości, w której w tamtym okresie dominowały tematy religijne (m.in. rzeźby na zlecenie duchowieństwa, malowidła ścienne do kościoła parafialnego w Istebnej).

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Stec

Data emisji: 24.09.2024

Godz. emisji: 11.00

PR Historia/ zch

Czytaj także

Sztuka w Lądku-Zdroju zniszczona przez powódź. "Będziemy budować galerię od nowa"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 13:47
- Pierwsze nasze spojrzenie na Lądek to była myśl: "to katastrofa, nie odbudujemy się". Ale chwila później odmieniła wszystko. Dzwonili i pisali do nas ludzie, którzy mówili, że w tej galerii wydarzyły się rzeczy niezwykłe, ważne dla nich. Ja trzymam się tego, że jestem rzeźbiarką, moim zadaniem jest zakasać rękawy i postawić to jeszcze raz - mówiła Marzena Gawrysiak, która w trakcie powodzi straciła swoją galerię w Lądku-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Palma w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Teraz jest w lepszych rękach"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 13:15
- Palma nigdy nie była moją własnością, tylko symbolicznie należała do społeczności, do tkanki organizmu miasta, do Warszawy - mówiła w Dwójce Joanna Rajkowska. Autorka słynnej palmy z ronda gen. Charles'a de Gaulle'a przekazała swoje dzieło w darowiźnie, tym samym artystyczna instalacja została włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
rozwiń zwiń