145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 12:08
Zaczęło się od jednej sali w krakowskich Sukiennicach i od jednego dzieła - "Pochodni Nerona" Henryka Siemiradzkiego. Tak wyglądały początki Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • 145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Shutterstock/Longfin Media

Rada Miejska powołała je do życia dokładnie 145 lat temu - 7 października 1879 roku. Było pierwszym na ziemiach polskich muzeum narodowym. Dzisiaj to największa placówka muzealna w Polsce - z największą liczbą kolekcji, budynków i stałych galerii.


Posłuchaj
15:26 Kwadrans bez muzyki 2024_10_07-11-01-42.mp3 145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

W "Kwadransie bez muzyki" o historii Muzeum Narodowego w Krakowie opowiadają: prof. Andrzej Szczerski, dyrektor placówki i dr Dominika Sarkowicz, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Elżbieta Szymkowska

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), dr Dominika Sarkowicz (kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach)

Data emisji: 7.10.2024

Godz. emisji: 11.00

 

Czytaj także

Czym pachnie "Dama z gronostajem"? W Krakowie powstaje biblioteka zapachu zabytków

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 12:05
Projekt "Odotheka" to pierwsza na świecie biblioteka zapachu zabytków. Pomysł zrodził się we współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie z naukowcami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Projekt ma charakter międzynarodowy i bierze w nim udział również Uniwersytet w Lublanie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad sto obrazów Chełmońskiego w Muzeach Narodowych w trzech polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 17:45
Malownicze krajobrazy i barwne sceny życia wsi, przepełniona mistycyzmem przyroda, nieokiełznane konie w biegu i ptaki podrywające się do lotu, smugi światła w mgłach poranka i gwieździste noce, a jednocześnie subtelne budowanie nastroju, ascetyzm i prostota środków wyrazu – niepowtarzalny i nowatorski charakter twórczości Józefa Chełmońskiego odegrał ważną rolę w rozwoju malarstwa polskiego i niezmiennie zachwyca do dziś. W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września będzie można zobaczyć największą od lat 80. XX wieku wystawę prac artysty. 
rozwiń zwiń