Biblia Domowa albo Silva Rerum. Międzypokoleniowy projekt Fundacji Pogranicze

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 12:00
W "Kwadransie bez muzyki" przenieśliśmy się na wschodnie pogranicze Polski. To tam, w ramach projektu Fundacji Pogranicze, powstał pamiętnik dziejów tych miejscowości oraz zamieszkujących je rodzin.
Domowa Biblia lub Silva Rerum to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania skupiające mieszkańców okolic Sejn wokół pamięci domu i okolicy. Na zdj. Międzynarodowe Centrum Dialogu w Dworku Miłosza
Domowa Biblia lub Silva Rerum to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania skupiające mieszkańców okolic Sejn wokół pamięci domu i okolicy. Na zdj. Międzynarodowe Centrum Dialogu w Dworku MiłoszaFoto: East News/Karina Krystosiak/REPORTER

Jak czytamy na stronie fundacji, "Biblia Domowa albo Silva Rerum" to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania skupiające mieszkańców czterech wiosek sąsiadujących z Międzynarodowym Centrum Dialogu: Krasnogrudy, Dusznicy i Żegar.


Posłuchaj
14:59 _PR2 (mp3) 2024_10_23-11-06-42.mp3 Biblia Domowa albo Silva Rerum. Międzypokoleniowy projekt Fundacji Pogranicze (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

W projekcie wzięło udział 30 osób, zarówno starszych, jak i młodzieży. Wspólnie stworzyli tzw. sylwy, opowiadające o codziennym życiu mieszkańców. Znalazły się tam najważniejsze wydarzenia w historii tych miejscowości: śluby, pogrzeby, narodziny, wydarzenia patriotyczne, życie religijne, wspomnienia o osobach, które już odeszły, ale silnie wpisały się w okoliczny krajobraz.

Uczestnicy odszukiwali stare fotografie i dokumenty, będące świadectwem historii tego regionu i wspólnych losów sąsiedzkich zarówno dla Polaków, jak i Litwinów czy Rosjan staroobrzędowców.

Projekt zwieńczyła wystawa, którą odwiedziła Małgorzata Nieciecka-Mac.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 23.10.2024

Godz. emisji: 11.10

am/zch/wmkor

Czytaj także

Muzyka Miejsca, czyli dźwiękowy pejzaż Sejn

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" (14.10) opowiadaliśmy o programie Muzyka Miejsca zrealizowanym w Sejnach z udziałem artystów dźwiękowych i muzyków oraz młodzieży szkolnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 13:00
- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
rozwiń zwiń