Bez wątpienia to jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych tego roku. 25 października - uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
17:33 Poranek Dwójki MSN 2024_10_22-08-30-52.mp3 Szymon Maliborski o otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Poranek Dwójki)
Przejście między "starym" a "nowym"
Na otwarcie - wystawa "Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem" w ramach 16. edycji festiwalu "Warszawa w Budowie". Będzie to refleksja nad rolą, jaką pełnią dzisiaj współczesne instytucje kultury w odniesieniu do historii budowy muzeum.
- Będzie też program performatywny, który zacznie się od samego momentu otwarcia, czyli Delegacja Śliskich Spraw. To rodzaj przejścia pomiędzy starym a nowym, czyli przejścia z naszej dotychczasowej siedziby z ul. Pańskiej 3 pod nowy adres marszałkowska 103. To ciekawy korowód, które wprowadzi też do środka różne dzieła sztuki - mówił Szymon Maliborski.
Czytaj też:
Ponad 100 wydarzeń na otwarcie MSN
Zwiedzający przez kolejne trzy tygodnie będą mogli skorzystać z bogatej oferty artystycznej. Specjalnie na otwarcie przygotowanych zostało prawie 100 wydarzeń: performance, wykłady, koncerty, spacery architektoniczne, pokazy kinowe, a nawet artystyczny ping-pong.
- Chcieliśmy podsumować programy, które są z nami trochę dłużej, ale też zobaczyć, jak kolekcja, którą budujemy, gra z tym budynkiem. Staramy się zrozumieć to, co jest dla nas znakiem zapytania, czyli kim jesteśmy dzisiaj jako instytucja, jaka jest nasza publiczność i jak chcemy z nią pracować. To są dla nas otwarte pytania, a start budynku jest próbą odpowiadania na nie.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - miejsce, które wchłania ludzi
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmienia centrum Warszawy. Jest minimalistyczny, w opozycji do Pałacu Kultury i Nauki, który zlokalizowany jest tuż obok. - Nasz budynek ma formę architektury sprzyjającej do spędzania wolnego czasu, stąd te wszystkie podcienia, przeszklony parter i małe forum, które staramy się wykroić z placu Defilad. Ten budynek stanie się miejscem, które wchłania ludzi. Przez parter można po prostu przejść, spędzić tam za darmo czas albo napić się kawy i pójść dalej. Będzie to przestrzeń promiejska, a jednocześnie służąca za platformę do dyskusji, rozmów i szybkiego reagowania - opowiadał gość audycji.
Czytaj też:
Centrum edukacji o współczesności audiowizualnej
Ważnym miejscem w siedzibie MSN są pokoje z widokiem, które służą do tego, żeby "przysiąść, popatrzeć na miasto, odpocząć od sztuki i udać się w dalszą podróż", a także sala kinowa na 150 miejsc.
- Kino będzie funkcjonowało jak odgałęzienie kin studyjnych. Jednocześnie będzie to rodzaj przestrzeni, w której będziemy mogli uzupełniać nasze prace wystawiennicze, pokazywać prace z kolekcji filmowej, tworzyć program edukacyjny. Mamy też archiwalny zbiór eksperymentalnych filmów - to też dla nas zasób, z którego będziemy czerpać - podkreślił kurator.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowana została nie tylko jako instytucja, w której można obejrzeć dzieła sztuki, ale też jako platforma wymiany myśli. - Zmiana skali muzeum i jego lokalizacja w centrum Warszawy daje nam asumpt do tego, żeby myśleć o sobie jako o miejscu, które będzie przyciągać ludzi. Nie chcemy myśleć o liczbach, ale o tym, że muzeum jest miejscem spotkań i debaty na różne tematy. Z perspektywy długoterminowej marzy nam się, żeby to muzeum było centrum edukacji o współczesności audiowizualnej - mówił Szymon Maliborski.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Marcin Pesta
Gość: Szymon Maliborski (historyk sztuki i kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 22.10.2024
Godz. emisji: 8.30
am/zch/wmkor