Nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:30
Niezwykłe historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" to projekt unikatowy. Jej autorami są fotograf i wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie Arkadiusz Gola oraz pisarz, reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike Zbigniew Rokita.
W Kwadransie bez muzyki odwiedziliśmy wystawę Życia nigdy dość w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy wystawę "Życia nigdy dość" w Galerii Sleńdzińskich w BiałymstokuFoto: Polskie Radio/Maria Czok

Projekt ma promować ideę transplantacji i zachęcać do rozmów na ten temat w rodzinach - przekonują twórcy. Ekspozycja prezentuje zdjęcia ze szpitalnych korytarzy wraz z tekstami, które są ich integralną częścią. To pierwsza prezentacja tego projektu.


Posłuchaj
15:19 Kwadrans 2024_10_28-11-00-05.mp3 Nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" w Białymstoku (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Po pierwsze człowiek

Wystawa przedstawia człowieka w trudnych warunkach, gdzie toczy się dramat śmiertelnej choroby. W prezentowanych historiach autorzy wystawy akcentują wytrwałość i ludzką godność. Na ekspozycję składają się fotografie Arkadiusza Goli. Udokumentował pacjentów przed i po transplantacji. Fotografował także ich bliskich oraz pracę zespołu lekarzy. Zdjęciom towarzyszą teksty Zbigniewa Rokity, który rozmawiał z bohaterami, pacjentami i lekarzami Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Czytaj także:


Jak mówić o transplantologii?

- Swoją pracą chcieliśmy spowodować przynajmniej dyskusję w rodzinach, w domach, przy stołach - zaznacza Arkadiusz Gola i dodaje, że rozmowy o donacji narządów są niezwykle istotne. To od nich zależy decyzja bliskich, czy zgadzają się na przeszczep organów zmarłego.

Głos sztuki w sprawie transplantologii 

Projekt rozpoczął się kilkanaście lat temu. Fotograf zachęcony przez profesora Mariana Zembalę, wybitnego specjalistę transplantologii, zastanawiał się, jak zachęcić ludzi do przeszczepów i donacji. Zaproponował zaangażowaną, reporterską fotografię i opowieść "o szpitalu, o ludziach, którzy walczą o życie pacjentów, o samych pacjentach". 


"Życia nigdy dość"

Dane wskazują, że w Polsce niewielki procent bliskich decyduje się na przekazanie narządów bliskich osób. Mimo że wielu Polaków deklaruje, że po śmierci chciałoby być dawcami - częśto w ogóle nie rozmawia o tym ze swoimi bliskimi.

Wystawa "Życia nigdy dość" prezentowana jest w Galerii Fotografii w Białymstoku. Ekspozycję można oglądać do 8 grudnia. 


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 28.10.2024

Godz. emisji: 11.10

IAR/PAP/zch/wmkor

Czytaj także

Warsaw Gallery Weekend. Wszystkie oczy zwrócone w stronę sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 18:39
Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej, organizowany przez prywatne galerie. Tegoroczna, 14. Odsłona wydarzenia, obejmuje aż 42 wystawy organizowane przez 35 polskich galerii oraz 3 zagraniczne. Na wystawach zobaczymy m.in. dzieła Joanny Rajkowskiej, Zbigniewa Libery, Piotra Uklańskiego oraz członków Grupy Ładnie. Młodsze pokolenie reprezentują Olaf Brzeski, Karol Radziszewski, Iza Tarasewicz, Hanna Krzysztofik i inni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - miejsce, które wchłania ludzi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 10:56
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwane przez lata otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Już w piątek 25 października w nowej siedzibie MSN rozpocznie się festiwal inauguracyjny, który potrwa kilka dni. W pierwszej kolejności zaprezentowany zostanie sam budynek. - To miejsce będzie przyciągać ludzi - mówił Szymon Maliborski, historyk sztuki i kurator.
rozwiń zwiń