Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - miejsce, które wchłania ludzi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 10:56
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwane przez lata otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Już w piątek 25 października w nowej siedzibie MSN rozpocznie się festiwal inauguracyjny, który potrwa kilka dni. W pierwszej kolejności zaprezentowany zostanie sam budynek. - To miejsce będzie przyciągać ludzi - mówił Szymon Maliborski, historyk sztuki i kurator.
25 października odbędzie się otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
25 października odbędzie się otwarcie Muzeum Sztuki NowoczesnejFoto: Polskie Radio

Bez wątpienia to jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych tego roku. 25 października - uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Posłuchaj
17:33 Poranek Dwójki MSN 2024_10_22-08-30-52.mp3 Szymon Maliborski o otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Poranek Dwójki)

Przejście między "starym" a "nowym"

Na otwarcie - wystawa "Trudna miłość. Muzeum między placem a pałacem" w ramach 16. edycji festiwalu "Warszawa w Budowie". Będzie to refleksja nad rolą, jaką pełnią dzisiaj współczesne instytucje kultury w odniesieniu do historii budowy muzeum.

- Będzie też program performatywny, który zacznie się od samego momentu otwarcia, czyli Delegacja Śliskich Spraw. To rodzaj przejścia pomiędzy starym a nowym, czyli przejścia z naszej dotychczasowej siedziby z ul. Pańskiej 3 pod nowy adres marszałkowska 103. To ciekawy korowód, które wprowadzi też do środka różne dzieła sztuki - mówił Szymon Maliborski.

Czytaj też:

Ponad 100 wydarzeń na otwarcie MSN

Zwiedzający przez kolejne trzy tygodnie będą mogli skorzystać z bogatej oferty artystycznej. Specjalnie na otwarcie przygotowanych zostało prawie 100 wydarzeń: performance, wykłady, koncerty, spacery architektoniczne, pokazy kinowe, a nawet artystyczny ping-pong.

- Chcieliśmy podsumować programy, które są z nami trochę dłużej, ale też zobaczyć, jak kolekcja, którą budujemy, gra z tym budynkiem. Staramy się zrozumieć to, co jest dla nas znakiem zapytania, czyli kim jesteśmy dzisiaj jako instytucja, jaka jest nasza publiczność i jak chcemy z nią pracować. To są dla nas otwarte pytania, a start budynku jest próbą odpowiadania na nie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - miejsce, które wchłania ludzi

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmienia centrum Warszawy. Jest minimalistyczny, w opozycji do Pałacu Kultury i Nauki, który zlokalizowany jest tuż obok. - Nasz budynek ma formę architektury sprzyjającej do spędzania wolnego czasu, stąd te wszystkie podcienia, przeszklony parter i małe forum, które staramy się wykroić z placu Defilad. Ten budynek stanie się miejscem, które wchłania ludzi. Przez parter można po prostu przejść, spędzić tam za darmo czas albo napić się kawy i pójść dalej. Będzie to przestrzeń promiejska, a jednocześnie służąca za platformę do dyskusji, rozmów i szybkiego reagowania - opowiadał gość audycji.

Czytaj też:

Centrum edukacji o współczesności audiowizualnej

Ważnym miejscem w siedzibie MSN są pokoje z widokiem, które służą do tego, żeby "przysiąść, popatrzeć na miasto, odpocząć od sztuki i udać się w dalszą podróż", a także sala kinowa na 150 miejsc.

- Kino będzie funkcjonowało jak odgałęzienie kin studyjnych. Jednocześnie będzie to rodzaj przestrzeni, w której będziemy mogli uzupełniać nasze prace wystawiennicze, pokazywać prace z kolekcji filmowej, tworzyć program edukacyjny. Mamy też archiwalny zbiór eksperymentalnych filmów - to też dla nas zasób, z którego będziemy czerpać - podkreślił kurator.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowana została nie tylko jako instytucja, w której można obejrzeć dzieła sztuki, ale też jako platforma wymiany myśli. - Zmiana skali muzeum i jego lokalizacja w centrum Warszawy daje nam asumpt do tego, żeby myśleć o sobie jako o miejscu, które będzie przyciągać ludzi. Nie chcemy myśleć o liczbach, ale o tym, że muzeum jest miejscem spotkań i debaty na różne tematy. Z perspektywy długoterminowej marzy nam się, żeby to muzeum było centrum edukacji o współczesności audiowizualnej - mówił Szymon Maliborski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Szymon Maliborski (historyk sztuki i kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 22.10.2024

Godz. emisji: 8.30

am/zch/wmkor

Czytaj także

Spotkanie z Jackiem Friedrichem, nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:30
- Jako gdańszczanin obserwuję to muzeum od wielu lat jako widz i uczestnik wydarzeń kulturalnych. Myślę, że tematy, które trzeba podjąć, związane są z tożsamością muzeum. To muzeum na wielki potencjał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr hab. Jacek Friedrich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsaw Gallery Weekend. Wszystkie oczy zwrócone w stronę sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 18:39
Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej, organizowany przez prywatne galerie. Tegoroczna, 14. Odsłona wydarzenia, obejmuje aż 42 wystawy organizowane przez 35 polskich galerii oraz 3 zagraniczne. Na wystawach zobaczymy m.in. dzieła Joanny Rajkowskiej, Zbigniewa Libery, Piotra Uklańskiego oraz członków Grupy Ładnie. Młodsze pokolenie reprezentują Olaf Brzeski, Karol Radziszewski, Iza Tarasewicz, Hanna Krzysztofik i inni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eldorado" - niezwykłe odkrycie w Pałacu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 19:39
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie trwają prace konserwatorskie. W ich trakcie, w północnym skrzydle, w tzw. Salonie Malinowym, spod warstwy purpurowych tkanin wyłoniły się bogato zdobione tapety. - Spodziewaliśmy się, że te tapety się zachowały - mówiła w Dwójce Agnieszka Pawlak, kierowniczka Działu Prewencji i Konserwacji Pałacu.
rozwiń zwiń