Festiwal Niepodległa - w tym roku znów zgromadził tłumy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 14:05
Tańce tradycyjne z pięciu regionów Polski, zabawy dla rodzin z dziećmi, warsztaty z projektowania przestrzeni miejskiej, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów… To wszystko można było zobaczyć  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podczas 7. edycji Festiwalu Niepodległa. 
Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu wpisała się już w kulturalną mapę Warszawy. Pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy. Na zdjęciu Aleksandra Tykarska i Mariana Kril
"Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" wpisała się już w kulturalną mapę Warszawy. Pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy. Na zdjęciu Aleksandra Tykarska i Mariana KrilFoto: Marcin Dławichowski/ PR

"Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" wpisała się już w kulturalną mapę Warszawy. Pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy. Festiwal to kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących wszelaką aktywność artystyczną.

Audycja plenerowa radiowej Dwójki podczas Festiwalu Niepodległa. Od lewej: Aleksandra Stec, dr Michał Przeperski i Jakub Kukla Audycja plenerowa radiowej Dwójki podczas Festiwalu Niepodległa. Od lewej: Aleksandra Stec, dr Michał Przeperski i Jakub Kukla/ Marcin Dławichowski/Polskie Radio

Posłuchaj
15:36 2024_11_12 11_00_12_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Festiwal Niepodległa - w tym roku znów zgromadził tłumy (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Festiwal Niepodległa po raz siódmy

Na trzech scenach - muzycznej, dla dzieci i tańców polskich - obserwować można było liczne wydarzenia, warsztaty i koncerty. Wszystko to dla uczczenia 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chętnych do zaangażowania się w przygotowane atrakcje nie brakowało. Wielu z nich miało okazję nauczyć się tańców wywodzących się z Suwalszczyzny, Wielkopolski, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. 

Podczas festiwalu na scenie muzycznej zaprezentowali się popularni polscy artyści. Wykonali ludowe utwory pochodzące z szesnastu województw. Wśród wykonawców znaleźli się Paktofonika, Natalia Przybysz czy Oskar Cyms.

Czytaj także:

Święto Niepodległości w warszawskich muzeach

Tłumy Warszawiaków Święto Niepodległości spędziły w Muzeum Historii Polski. Przygotowano warsztaty i przedstawienia dla dzieci oraz grę terenową dla całych rodzin. Z kolei współczesne kompozycje oraz aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych wybrzmiały podczas Koncertu Niepodległości "ŻYWIĄ Y BRONIĄ". Na scenie w Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpiła między innymi polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz. Całość opatrzona była narracją aktora Roberta Czebotara.

Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się między innymi kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej "A jak poszedł król na wojnę", pieśni Konfederatów Barskich "Zdaj się Polaku w opiekę Maryi", a także "Szaniec Czarnej Madonny" oraz "ŻYWIĄ Y BRONIĄ".

106. rocznica odzyskania niepodległości

W końcu października i początku listopada 1918 roku załamała się władza austriacka w Galicji, trzeszczały w posadach rządy niemieckie w Warszawie, powoli przejmowano władzę w różnych ośrodkach kraju. 11 listopada 1918 roku został rozbrojony okupacyjny garnizon niemiecki w stolicy. Wolny był Kraków, Lublin, Cieszyn. Z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się nowa Polska.

Dzień później, 12 listopada Józef Piłsudski wydał rozkaz do polskich sił zbrojnych: "Żołnierze! Obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku! Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli!".

>>> SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY POSTACI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO <<<

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Mariana Kril

Data emisji: 12.11.2024

Godz. emisji: 11.00

zch/pg 

Czytaj także

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 15:15
- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiątki po Paderewskim w Otwocku Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 11:15
W dniu Święta Niepodległości zaprosiliśmy Państwa na spacer po Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. To tam, w oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, od kwietnia możemy zwiedzać wystawę "Dar Paderewskiego".
rozwiń zwiń