Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:01
Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Wanda Czełkowska uważana jest za jedną z najważniejszych polskich rzeźbiarek epoki powojennej
Wanda Czełkowska uważana jest za jedną z najważniejszych polskich rzeźbiarek epoki powojennej Foto: Marcin Obara/PAP

Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej mieści się ul. Magazynowej 14A w Warszawie. To przestrzeń niezwykła, choćby dlatego, że w przeszłości działał tu... warsztat naprawczy samochodów ciężarowych.

Posłuchaj
14:45 2024_11_14 11_00_05_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Pracownia przy Magazynowej - miejsce tętniące Czełkowską

Wanda Czełkowska zaanektowała przestrzeń na warszawskim Mokotowie w 2011 roku, chwilę po przeprowadzce z Krakowa. Pracownia nadal urządzona jest na modłę twórczyni. Znajdują się tu rzeźby, modele, odlewy gipsowe, a także rysunki, fotografie i obrazy powstałe już w latach 50. XX wieku.

Czytaj także:

Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych warszawskich historycznych pracowni artystycznych. - Nie ma drugiej takiej, która byłaby urządzona w hali naprawczej, o tak dużej powierzchni, która ma tak rozświetlone wnętrze w ciągu dnia, a z kolei jak się idzie ulicą po zmierzchu, to te okna świeca na zewnątrz - tłumaczył Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Wanda Czełkowska

Wanda Czełkowska uważana jest za jedną z najważniejszych polskich rzeźbiarek epoki powojennej. Dzieciństwo spędziła w Wilnie. Po wybuchu wojny wraz z rodziną przeniosła się do Białegostoku. W  1949 roku wyjechała do Krakowa, gdzie obroniła dyplom Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jerzego Bandury.

Od samego początku twórczości silnie zaznaczała niezależność. Interesowała się również filozofią i naukami ścisłymi. Jako alternatywną ścieżkę kariery rozważała studia matematyczne. Od lat 50. w twórczości Czełkowskiej zaczął pojawiać się jeden z motywów przewodnich - głowa. Raz nakłoniła nawet przypadkowo spotkaną na ulicy kobietę, by jej pozowała. Jak zaznaczyła, była "urzeczona jej socrealistyczną urodą".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Sanocka

Gość: Ona Winogrodzka (spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej), Michał Krasucki (stołeczny konserwator zabytków)

Data emisji: 14.11.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/am/zch/wmk/pg

Czytaj także

Bałwan z szabelką, grzyby jak drzewa i gruszki na wierzbie. Ryszard Kaja - popularny plakacista polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 17:30
Dużo palił, a zabrudzony pędzel maczał w kawie. Uwielbiał kiczowate przedmioty i tradycyjne chińskie meble. Nigdy nie nazywał siebie plakacistą, zawsze malarzem. Paradoksalnie, bo to właśnie seria ponad 160 plakatów jest najbardziej znanym dziełem Ryszarda Kai.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Niepodległa - w tym roku znów zgromadził tłumy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 14:05
Tańce tradycyjne z pięciu regionów Polski, zabawy dla rodzin z dziećmi, warsztaty z projektowania przestrzeni miejskiej, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów… To wszystko można było zobaczyć  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podczas 7. edycji Festiwalu Niepodległa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alternatywna historia muzyki. Spekulatywne scenariusze rozwoju dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 17:30
Nie encyklopedyczne przywołanie dat urodzin wielkich kompozytorów i premier słynnych oper, a spekulatywna opowieść o instrumentach i brzmieniach. W warszawskiej Galerii "Okno na Kulturę" trwa wystawa podejmująca temat muzyki i tego, jak mogłyby towarzyszyć człowiekowi, gdyby historia ludzkości potoczyła się nieco inaczej.
rozwiń zwiń