Uznany organista, niedoceniony kompozytor
César Franck - kompozytor, pianista i organista pochodzenia belgijskiego. Urodził się w 1822 w Liège, zmarł 68 lat później w Paryżu. Jego kariera rozpoczęła się bardzo wcześnie. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę w Królewskim Konserwatorium, a już jako 12-latek wystąpił przed królem Leopoldem I z okazji utworzenia Królestwa Belgii.
W 1835 roku wraz z bratem Josephem, który był skrzypkiem, wyjechał do Paryża, gdzie obydwaj uczyli się prywatnie u francuskich profesorów. W latach 1837–1842 studiował w Konserwatorium Paryskim fortepian, organy i kontrapunkt. Był podziwiany jako organista. - Jako kompozytor, wiemy o tym dobrze, zyskał uznanie dopiero pod koniec życia. Jego najsłynniejsze symfoniczne dzieło – Symfonia d-moll – początkowa nie była ciepło przyjęta - zaznaczył Przemysław Psikuta.
Wspaniały improwizator
- Był niekwestionowanym autorytetem, jeśli chodzi o grę na organach, szczególnie improwizację - opowiadał Wojciech Barcikowski. - Przyjeżdżali – szczególnie do kościoła św. Klotyldy w Paryżu – ludzie z całej Europy, żeby podziwiać jak on gra. Wiemy, że Franciszek Liszt był, znał go i mówił jak wspaniałym był improwizatorem.
Czytaj także:
Pamięć o Francku przetrwała m.in. dzięki jego uczniom. - Chyba najsłynniejszym jego uczniem (...) był Vincent d'Indy, który nawet napisał biografię, absolutnie hagiograficzną, gdzie mówił o tym, że 10 grudnia 1822 roku w Liège przyszedł na świat César Franck, a Ludwig van Beethoven zakończył pracę nad Mszą D-dur i to jest dla niego znak, że Franck był następcą Beethovena.
Pośmiertny sukces
Franck jako kompozytor był niemal do końca swoich dni lekceważony. Niektórzy odmawiali wręcz grania jego utworów. - Większość najważniejszych dzieł koncertowych, symfonicznych powstała w ostatnich 5-6 latach życia kompozytora - podkreślił Wojciech Barcikowski. - Jedyny sukces kompozytora, to w roku śmierci (1860) premiera Kwartetu smyczkowego, która została przyjęta ciepło (...).
- Natomiast po śmierci Francka Symfonia d-moll odniosła gigantyczny sukces. Był to utwór niezwykle popularny, grany po obu stronach Atlantyku, ubóstwiany przez dyrygentów z różnych szkół - dodał.
117:55 2023_01_21 13_00_31_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #648 Wokół Symfonii d-moll Césara Francka (Duża czarna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Duża czarna (#648)
Prowadził: Przemysław Psikuta
Gość: Wojciech Barcikowski
Data emisji: 21.01.2023
Godzina emisji: 13.00