Gdzie szukać miejsc, które nie istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 20:00
– Rywalizujemy ze Stwórcą w dziele stworzenia na własną rękę – mówił tłumacz i eseista Jan Gondowicz, który sam siebie określa "archeologiem wyobraźni".
Audio
  • Gdzie szukać miejsc, które nie istnieją? Rozmowa o niby-miejscach, archeologii wyobraźni i psychogeografii (Strefa słowa/Dwójka)
Fragment Starożytnej mapy baśniowego świata opublikowanej w Wielkiej Brytanii 1917 r.
Fragment "Starożytnej mapy baśniowego świata" opublikowanej w Wielkiej Brytanii 1917 r. Foto: Norman B. Leventhal Map Center/flickr/CC

Dzięki Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu ukaże się wkrótce przekład angielskiego "Słownika miejsc wyimaginowanych". Nad książką pracuje cały zespół tłumaczy - wśród nich Jolanta Kozak, która ma nadzieję, że tom trafi do rąk czytelników w przyszłym roku.

W prace włączył się Jan Gondowicz, który jest współredaktorem 35 haseł polskich. Wydawca i autor oryginalnego słownika zgodzili się bowiem na dodatki do publikacji w innych krajach. Gość Dwójki powiedział, że podobno najgrubsze jest ukraińskie wydanie książki.

W studiu gościliśmy też Piotra Koftę, który dzielił się wrażeniami z lektury książki "Poza mapą", publikacji z dziedziny tzw. psychogeografii, a także Wiesławę Wierzchowską, która wyznała, że zna lokalizację Atlantydy...

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Przygotowały: Anna Lisiecka

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka), Jan Gondowicz (krytyk, tłumacz, eseista, wydawca), Piotr Kofta (krytyk literacki), Wiesława Wierzchowska (historyk i krytyk sztuki)

Data emisji: 19.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

Miejsca, które chcą mówić

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:00
- Każde miejsce prowadzi poza przestrzeń, którą zakreśla w topograficznym sensie. Miejsce zaprasza do tego, żeby o nim mówić - mówił w Dwójce prof. Paweł Próchniak, jeden z autorów książki "Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria”.
rozwiń zwiń