Wszystko o mężczyznach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:30
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawialiśmy o sztuce Miro Gavrana. Chorawcki twórca przedstawił w niej frapujące portrety mężczyzn...
Audio
  • Co Miro Gavran mówi o mężczyznach? (Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Miro Gavran - autor chorwacki, którego wybrane utwory Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiali już na naszej antenie. Ponieważ jest to dramaturg o bogatym dorobku, zróżnicowanym formalnie i tematycznie, warto poznać jego kolejne oblicze.
Gavran (urodzony w 1961 roku) w 1999 uznany został za najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej i nagrodzony międzynarodową nagrodą "Central European Time", przyznawaną przez jury w Budapeszcie. Jego utwory grane są na całym świecie (jest pierwszym pisarzem chorwackim granym w Stanach Zjednoczonych). Ma swój fanklub, a na Słowacji co roku odbywa się festiwal jego sztuk GAVRANFEST.
W Polsce były grane jego niektóre sztuki, np. "Wszystko o kobietach", a wydane zostały przez Księgarnię Akademicką  we współpracy z Pracownią Dramatu Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i z krakowskim Teatrem Ludowym w serii "Dramat współczesny". Sztuki ukazały się w dwóch zbiorach: "Antygona Kreona i inne dramaty" oraz "Jak zabić prezydenta". W tomie tym znajduje się sztuka "Wszystko o mężczyznach", w projekcie scenicznym autora - możliwa do zagrania przez trzech aktorów, mimo, że składa się z pięciu opowiadań: "Przyjaciele", "Ojciec”, "Striptizerzy", "Miłość", "Starcy".
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji.

Zobacz więcej na temat: Chorwacja TEATR
Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:00
Ta izraelska pisarka stworzyła w sumie pięć sztuk, zaczynała zaś od opowiadań. Mimo że dziś cieszy się w swym kraju popularnością, jej drogę na scenę znaczyły przeszkody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura pisana z nienawiści. Twórczość Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 03:00
- Ta antypatyczna pisarka nienawidzi całego świata; stąd obecna w jej prozie i dramatach agresywność, impertynencja oraz szczerość do bólu - mówił w Dwójce, w rozmowie z Iwoną Malinowską, Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń