Prof. Marek Abramowicz. Z Wrocławia w świat ku wszechświatowi

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był w tym tygodniu uznany na świecie polski naukowiec - astrofizyk, prof. Marek Abramowicz, który zajmuje się m.in. teorią względności i badaniem czarnych dziur. Jak opowiedział w Dwójce, początki jego naukowej drogi były dość skromne. - Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna.
Prof. Marek Abramowicz
Prof. Marek AbramowiczFoto: Jakub Kukla/PR2
  • Bohaterem audycji był prof. Marek Abramowicz - astrofizyk, autor ponad 200 prac naukowych, wykładowca na uniwersytetach całego świata.
  • Pracował na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii i na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Przez wiele lat pracował w zespole kierowanym przez brytyjskiego kosmologa Dennisa Sciamę.
  • Prof. Marek Abramowicz studiował we Wrocławiu. - To był wybór mojej matki - mówił w Dwójce.

Uniwersytet Stanforda i Oxford

Profesor Marek Abramowicz (ur. w 1945 roku) opublikował przeszło 200 prac naukowych, współpracował z paryską "Kulturą" i po dziś dzień wykłada na całym świecie.

Studia we Wrocławiu

Początki drogi naukowej prof. Marka Abramowicza były jednak dość skromne - przyszły astrofizyk światowej klasy wybrał się na studia do Wrocławia, choć poziom tamtejszej astrofizyki nie był najwyższy. Wyboru tego dokonała mama Abramowicza.

- Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna - przyznał bohater audycji. Jak dodał, plusem wrocławskiej uczelni był wysoki poziom wykładanej matematyki. - Matematyka wrocławska była wtedy jeszcze ozdobą polskiej matematyki, bo wykładali ją profesorowie ze Lwowa - wyjaśniał.

Seksapil, który drażnił mężczyzn i kobiety

Jednak to nie poziom matematyki skłonił matkę Marka Abramowicza do wysłania syna do Wrocławia.

- Moja matka była bardzo zaniepokojona tym, że gdybym pojechał studiować do Warszawy, tobym się spotykał z moją narzeczoną. Była ona nie tylko bardzo piękną kobietą, ale jej seksapil drażnił równie mężczyzn, jak i kobiety, i budził grozę mojej matki - mówił prof. Abramowicz.

Wysiłki matki spełzły jednak na niczym, gdyż Marek Abramowicz ostatecznie ożenił się ze swoją narzeczoną. Na szczęście niższy poziom studiów nie pogrzebał jego szans na światową karierę.

Czytaj także:

Wrocław jako morze ruin

Marek Abramowicz studiował we Wrocławiu w latach 60. i - jak przekonywał - w tamtym czasie miasto to wciąż było jeszcze "morzem ruin".

- To było jeszcze niebezpieczne miasto. Wracanie z biblioteki późnym wieczorem wzdłuż leżącej zupełnie w gruzach ulicy nomen omen Nożowniczej, no to była przygoda. Naprawdę trzeba było pewnej odwagi, żeby to robić - opowiadał.

Dennis Sciama i jego zespół

Prof. Marek Abramowicz po studiach przeniósł się do Warszawy, tam obronił doktorat i pracował w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Jego kariera wciąż się jednak rozwijała - astrofizyk pracował między innymi na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda i na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Przez wiele lat prowadził badania i wykładał w zespole kierowanym przez brytyjskiego kosmologa Dennisa Sciamę - najpierw w Oxfordzie, potem w Trieście.

W cyklu "Zapiski ze współczesności" prof. Marek Abramowicz opowiadał też o Chełmie, swoim rodzinnym mieście, a także o Gdańsku, w którym spędził dzieciństwo. Mówił również o swoich mistrzach i autorytetach, a także o licznych podróżach po całym świecie oraz o przenikaniu się wiary i nauki.


Posłuchaj
15:25 2023_10_23 12_44_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Marek Abramowicz o rodzinnym Chełmie, o Gdańsku, gdzie się wychował, oraz o pożytkach płynących z uczenia się języków obcych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:44 2023_10_24 12_43_34_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Marek Abramowicz o studiach we Wrocławiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:19 2023_10_25 12_44_21_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Marek Abramowicz o swoich nauczycielach i autorytetach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:28 2023_10_26 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Marek Abramowicz o doświadczeniach zebranych podczas licznych podróży (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:33 2023_10_27 12_45_53_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Marek Abramowicz o znaczeniu podróży w życiu fizyka (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 23-27.10.2023

Godzina emisji: 12.45

mgc

Czytaj także

Aleksander Wolszczan odkrył wszechświat poza Układem Słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:40
Jak każdego czwartku, tak i wtedy, 9 stycznia 1992 roku - 29 lat temu - słynne pismo "Nature" zamieściło sensacyjny artykuł o istnieniu planet poza naszym Układem Słonecznym, a odkrywcą tego był polski naukowiec, wtedy jeszcze doktor Aleksander Wolszczan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 10:30
- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń