– Poznałem Józefa Czapskiego w 1936 roku w Sopocie. Spotkanie to było dla mnie nie tylko wprowadzeniem w arkana sztuki. Okazało się istotne dla mojego sposobu myślenia, dla wartości etycznych, które wyznaję – wspominał Aleksander Jackowski, etnograf i historyk sztuki, twórca i wieloletni szef pisma "Polska sztuka ludowa. Konteksty".
Sprawą najwyższej wagi była dla Czapskiego świadomość wyboru, że jest Polakiem
Wśród ważnych rysów charakteru Czapskiego gość Dwójki wymienił "bezwzględną uczciwość w stosunku do siebie, do ludzi i do swoje pracy". Sprawą najwyższej wagi była dla malarza również świadomość wyboru, że jest się Polakiem.
– Jego patriotyzm nie był ograniczony, był bardzo szeroki, połączony z kultem myśli cywilizacji, tej zwłaszcza, która pochodziła z Francji – mówił Aleksander Jackowski, któremu Czapski podarował niegdyś "Legendę Młodej Polski" Stanisława Brzozowskiego. Książkę niezwykle istotną dla Czapskiego, formującą jego myślenie o polskości, o patriotyzmie.
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Aleksandra Jackowskiego, Wojciech Karpiński, eseisty, członka redakcji "Zeszytów Literackich", Andrzeja Mietkowskiego, współpracownika RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektora i Redaktora Naczelnego Portalu polskieradio.pl, oraz Wiesławy Wierzchowskiej, historyka sztuki, oraz Krystyny Zachwatowicz, aktorki i reżyserki.
Audycję przygotowały: Joanna Szwedowska, Dorota Gacek, Elżbieta Łukomska i Anna Lisiecka.
--------------------------------------------------------------------
Z okazji 20. rocznicy śmierci Józefa Czapskiego uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia, w którym wysłuchamy m.in. niepublikowanych dotąd rozmów z Józefem Czapskim o wielkich postaciach XX wieku. Zobacz więcej>>>