Drugi obieg wydawniczy 1976-1989
Rozkwit literatury wydawanej poza państwowym obiegiem rozpoczął się od wykładu prof. Władysława Bartoszewskiego. W 1976 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim opowiadał on o działaniu polskiej podziemnej prasy w czasach okupacji niemieckiej. Trzech studentów KUL postanowiło nawiązać do tej tradycji.
- Byli to Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Piotr Jegliński, którzy w sensacyjnych okolicznościach przemycili do Polski powielacz - opowiadał Jan Olaszek, autor książki "Rewolucja powielaczy". Dzięki temu narzędziu powołana przez nich do życia Nieocenzurowana Oficyna Wydawnicza wydała pierwszą polską książkę poza urzędowym systemem kontroli. Był to "Kompleks polski" Tadeusza Konwickiego.
Podobne inicjatywy doprowadziły wkrótce do opublikowania wszystkich dzieł Miłosza, który w państwowej prasie nie mógł być wymieniany nawet z nazwiska. Dziennikarz Jan Strękowski w audycji zwracał uwagę na szczególne zasługi polskiego podziemia dla literatury rosyjskiej.
Z kolei wydawcy Wacław Holewiński i Andrzej Mietkowski opowiadali o niebezpieczeństwach towarzyszących twórcom drugiego obiegu literackiego.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka
Goście: Jan Strękowski, Jan Olaszek, Wacław Holewiński, Andrzej Mietkowski
Data emisji: 13.12.2015
Godzina emisji: 19.00
bch/jp