- W sobotę, 22 czerwca rozpoczął się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie.
- To okazja do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów.
- Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" przyznawaną za całokształt pracy teatralnej.
W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęło się wielkie święto sceny telewizyjnej i radiowej - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. To okazja do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów. 23. edycja festiwalu potrwa do 24 czerwca.
"Dwa Teatry" 2024 - co w programie?
Festiwal "Dwa Teatry" ma formułę konkursową - dwa zespoły jury oceniają słuchowiska radiowe oraz spektakle telewizyjne. Przyznają Grand Prix dla najlepszych tytułów, a także nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach artystycznych i zawodowych.
Do konkursu zakwalifikowało się 14 spektakli Teatru Telewizji oraz 23 słuchowiska Polskiego Radia. Widzowie obejrzą m.in.: musical "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery, adaptację powieści Marii Kuncewiczowej "Cudzoziemka" zrealizowaną przez Katarzynę Minkowską, monodram Krystyny Jandy "Zapiski z wygnania", a także "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej oraz "Zegarek" na podstawie słuchowiska Jerzego Szaniawskiego.
Poza konkursem zaprezentowane zostaną przedstawienia, które w przyszłym sezonie zobaczą widzowie w telewizji: "Piękną Zośkę" Justyny Bilik oraz Marcina Wierzchowskiego i "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły.
Wśród słuchowisk znajdą się m.in.: "Cudowne przygody pana Pinzla Rudego" na podstawie szkolnego opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz "Mata odchodzi" - adaptacji poezji Tadeusza Różewicza.
Czytaj także:
Jest coś pierwotnego we wspólnym słuchaniu
Gość audycji specjalnej z Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" reżyser Igor Gorzkowski, zwrócił uwagę w rozmowie z Martyną Podolską i Anną Stempniak z radiowej Jedynki, że festiwal to niesamowita okazja dla twórców słuchowisk radiowych na "żywe" spotkanie z publicznością. Można przyjrzeć się reakcjom widzów. Porozmawiać z nimi po spektaklu.
- Jest coś pierwotnego w takim wspólnym słuchaniu - stwierdził aktor Sławomir Grzymkowski. - - To jest trochę tak, jak w dawnych czasach, gdy do wioski przyjeżdżał ktoś, kto opowiadał cudze historie, a wokół niego zbierała się cała społeczność - zauważył.
Korzyść z takiego spotkania czerpią - jak ocenili goście radiowej Jedynki - nie tylko twórcy, ale także widzowie, którzy w domu nie zawsze mają warunki, by całkowicie skupić się na słuchaniu. Często radio towarzyszy im w różnych domowych czynnościach.
To jest moja metoda na to, by czytać ciekawie
W sobotę, 22 czerwca, wieczorem wręczone zostały prestiżowe Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Wielkie Nagrody za dorobek aktorski otrzymali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji przyznano twórcom telewizyjnej sceny, Oldze Lipińskiej oraz Jerzemu Antczakowi.
Joanna Szczepkowska powiedziała w rozmowie z Anną Stempniak z Programu 1, że radio to bardzo specyficzne medium, w jej opinii - najszlachetniejsze. - Tu działa sam głos. Trzeba sobie uruchomić wyobraźnię - podkreśliła.
Głos Adama Ferencego słuchacze radiowej Jedynki bardzo dobrze znają. Aktor niechętnie zapoznaje się z tekstem przed nagraniem. Czyta bez uprzedniego przygotowania, a vista. - To jest moja metoda na to, by czytać ciekawie. Mam takie przeświadczenie, że jeśli ja sam siebie zaciekawię, to może słuchacze też będą zaciekawieni - wyjaśnił laureat w rozmowie telefonicznej z dziennikarkami Polskiego Radia.
30:33 [ PR1]PR1 (mp3) 22 czerwiec 2024 21_09_52.mp3 "Dwa Teatry" 2024. Joanna Szczepkowska i Adam Ferency laureatami Wielkiej Nagrody (Audycja specjalna/Jedynka)
Olga Lipińska - laureatka Nagrody specjalnej Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 oraz prowadząca galę Katarzyna Stoparczyk
"Dwa Teatry" to nie tylko konkurs i pokazy spektakli, lecz także okazja do spotkań, udziału w warsztatach, koncertach i innych programach specjalnych. Festiwal ma charakter otwarty, udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Więcej przeczytasz na stronach: Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej.
***
Audycję specjalną z Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w sobotę (22.06) w godz. 21.00-22.00 poprowadziły Martyna Podolska i Anna Stempniak.
kk