Z politechniki do ASP. Historia rodziny Beresiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 13:53
Jerzy Bereś i Maria Pinińska-Bereś to dwójka rzeźbiarzy, dla których sztuka była całym życiem. Jednak droga do artystycznej realizacji nie była łatwa. Niewiele brakowało, a Jerzy Bereś zamiast do ASP trafiłby na Politechnikę Krakowską. Bettina Bereś w swoich wspomnieniach podzieliła się ze słuchaczami Dwójki historią swoich rodziców.
W rodzinie Beresiów królowała sztuka
W rodzinie Beresiów królowała sztukaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Wychowałam się przy kuchennym stole pomalowanym w pomarańczowo-czarne paski, przy którym toczyła się wieczna dyskusja o sztuce, awangardzie i najwyższych wartościach - pisze w książce "Awangarda między kuchnią a łazienką" Bettina Bereś.

Posłuchaj
14:58 Zapiski ze współczesności 11.12.mp3 Bettina Bereś o okresie studiów swoich rodziców (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:02 Dwójki zapiski 10.12.2024.mp3 Bettina Bereś o trudnym czasie dojrzewania swoich rodziców (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:50 Zapiski ze wspolczesnosci 2024_12_09-12-44-55.mp3 Świat rodzinnych opowieści Bettiny Bereś (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:48 Zapiska ze współczesności 12.12.mp3 Bettina Bereś o wyjątkowym mieszkaniu swoich rodziców (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:42 Zapiski ze współczesności 13.12.mp3 Bettina Bereś o swojej artystycznej drodze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

Artystyczna dusza Beresiów

Bettina Bereś w swoich wspomnieniach zdradziła, że mało brakowało, a Jerzy Bereś minąłby się ze swoim artystycznym powołaniem. - Ojciec był bardzo uzdolniony w matematyce. Złożył dokumenty na Politechnice w Krakowie, ale postanowił jeszcze się przejść po innych uczelniach. Kiedy poszedł na ASP, to zachwycił się, że pachnie tu wolnością i się przeniósł - powiedziała.

- Był z rodziny robotniczej z małej miejscowości i bardzo łatwo się dostał. Mama twierdziła, że jego prace egzaminacyjne nie były zbyt dobre - dodała.

Pragnienie tworzenia

O tym, że sztuka w rodzinie Beresiów miała szczególne miejsce świadczy determinacja, z jaką Maria Pinińska-Bereś dążyła do realizacji swoich marzeń. - Mama miała zdolności do rysunku realistycznego, kształtowania bryły. Miała świetne zdolności, ale za to kiepskie pochodzenie w oczach polityków. Była jednak zdecydowana i zdeterminowana - zdradziła Bettina Bereś.

- Już w Katowicach po skończeniu gimnazjum koniecznie chciała iść do liceum plastycznego. Kiedy poszła do kuratorium, to powiedziano jej, że jeżeli zbierze się klasa, to zostanie otwarta. Namówiła koleżanki i kolegów, żeby szli do liceum plastycznego i tak powstała klasa. Opowiadała, że ona i profesor byli głównymi zainteresowanymi jej powstaniem - wspominała.

Pracownia Xawerego Dunikowskiego

Pracownia Xawerego Dunikowskiego w krakowskiej ASP była szczególnym miejscem dla Beresiów. To właśnie tam mogli tworzyć z dala od komunistycznej cenzury. - Kiedy rodzice dostali się do pracowni Xawerego Dunikowskiego, to profesor roztoczył nad nimi pewien parasol. Mimo, że przyjmował różne zamówienia rządowe, to nie cierpiał komunistów i politruków - podkreśliła Bettina Bereś.

Czytaj także:

- Chronił studentów i swoje zadania mogli robić jak chcieli i co chcieli. Bardzo dużo z nimi rozmawiał o twórczości i wolności. Bardzo sobie cenili Dunikowskiego - dodała.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Bettina Bereś (artystka)

Data emisji: 9-13.12.2024

Godz. emisji: 12.45

dz/pg

Czytaj także

Historia rodziny Beresiów. "Życie i sztuka były u nas jednością"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 18:40
Książka "Awangarda między kuchnią a łazienką. Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś" przedstawia historię rodziny, w której sztuka była stawiana na pierwszym miejscu. Autorka książki a zarazem córka Marii i Jerzego - Bettina Bereś, opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" m.in. o tym jak doszło do powstania tej książki oraz jak sztuka zdominowała życie jej rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Bereś - sztuka wciąż aktualna

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 16:38
Audycja "Rozmowy po zmroku" była poświęcona Jerzemu Beresiowi. Pretekstem do rozmowy o tym artyście była wystawa w Cricotece. Gośćmi Programu 2 Polskiego Radia byli Jerzy Hanusek i Natalia Zarzecka.
rozwiń zwiń