Gustaw Herling-Grudziński: wierzę w posłannictwo pisarza
W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, na ile przerażająca wizja przyszłości autorstwa Aldousa Huxleya, do której on sam odniósł się w eseju "Nowy wspaniały świat 30 lat później" może być nadal aktualna.
- Orwell i Huxley. Trudno sobie wyobrazić dwie równie odległe od siebie wizje. Pierwszy jest kapitalnym analitykiem państwa totalitarnego, a drugi prorokiem czasów globalnego kapitalizmu, który będzie starał się urządzać ludziom życie jako nieustające pasmo rozrywek - stwierdził dr Jan Tokarski.
Huxley napisał antyutopię, w której przedstawił karykaturalną wizję odległej przyszłości. Po upływie trzech dziesięcioleci zorientował się jednak, że wiele z jego prognoz już stała się faktem, a swoje spostrzeżenia zawarł w znakomitym eseju, który właśnie został wydany w języku polskim.
W jakiej mierze nasza współczesność przypomina porządki Republiki Świata? W jaki sposób, według Huxley’a, człowiek współczesny może zachować ducha wolności, by nie ulec zniewoleniu? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: Lech Jęczmyk (tłumacz, znawca literatury science-fiction) i dr Jan Tokarski (historyk idei)
Data emisji: 18.07.2018
Godzina emisji: 17.30
mko