Harlan Ellison. Olbrzym we wszystkich dziedzinach oprócz wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 16:52
- Nie uznawał żadnych granic, w niczym. To był facet, który wytyczał własne ścieżki, brał się za to, za co akurat miał potrzebę, robił to po swojemu, nie oglądając się na nic i na nikogo - mówił w Dwójce Jerzy Rzymowski, autor wstępu do wydanej właśnie dwutomowej edycji opowiadań Harlana Ellisona "To, co najlepsze".
Audio
  • Twórczość Harlana Ellisona i Nowa Fala w fantastyce (Dwukropek/Dwójka)
okładki książek Harlana Ellisona
okładki książek Harlana EllisonaFoto: mat. prom.

Cyber punk 1200.jpg
"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

Jeden z najbardziej wpływowych pisarzy SF w dziejach zmarł przed kilkoma miesiącami w wieku 84 lat. - On sam nie lubił nazywania go autorem science fiction. To było zresztą bardzo charakterystyczne dla Nowej Fali w fantastyce, która nastąpiła w latach 60. XX wieku, czyli odejście od podejścia stricte naukowego i rozszerzenie ram gatunku - tłumaczył Jerzy Rzymowski.

Okres, który poprzedzał Nową Falę był nazywany "Złotym wiekiem fantastyki". - Była to literatura oparta na gadżetach, wynalazkach; tak trochę w duchu Verne'a. Dopiero pojawiały się pierwsze wyłomy, jak Philip K. Dick, który wychodził jeszcze z tych dekoracji, ale już robił po swojemu różne rzeczy. Ktoś fajnie zauważył, że ci starzy pisarze potrafili przewidywać różne zmiany cywilizacyjne, ale nie uwzględniali przy tym, że zmieni się też sama rasa ludzka. Nowa Fala tym się właśnie różniła, że skupiła się na człowieku, a nie tylko na ideach - podkreślał Radosław Kot, tłumacz i dziennikarz.

Jakie analogie można znaleźć między fantastyką nowofalową i współczesną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Jerzy Rzymowski (dziennikarz, pisarz, redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"), Radosław Kot (tłumacz, dziennikarz), Michał Radomił Wiśniewski (pisarz, dziennikarz, krytyk literacki)

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/ac

Czytaj także

Omnifony i MegaNet. Niepokojący świat 2058 roku Jarosława Grzędowicza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 14:58
- Jednym z celów literatury science fiction jest mówienie różnych rzeczy o teraźniejszości przez wykonanie paraleli w przyszłość - przypominał Jarosław Grzędowicz, opowiadając o swojej najnowszej książce "Hel 3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inne światy Ursuli Le Guin. Poleca Paulina Kinaszewska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:32
- Jest w nich bardzo dużo tajemnicy, ale i zachwytu oraz zdziwienia tym, jak ludzie potrafią być inni, podstępni i skomplikowani - mówiła Paulina Kinaszewska o zbiorze opowiadań Ursuli K. Le Guin "Rybak znad Morza Wewnętrznego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fantastyczne wspomnienia Macieja Parowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:00
W audycji rozmawialiśmy o książce "Kukułka na koniu trojańskim", w której Maciej Parowski omawia kilkadziesiąt lat polskiej fantastyki, jej przemiany, poszukiwania i spory.
rozwiń zwiń