Przełożyć cały świat. Spotkanie z tłumaczami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 08:00
Jak tłumacze widzą swoją rolę we współczesnym świecie? Czy tłumaczenie to oswojenie inności czy wskazanie różnorodności i bogactwa świata?
Dziś dzięki tłumaczom bardzo szybko możemy poznać niemal każde ważne dzieło powstałe w obcym języku
Dziś dzięki tłumaczom bardzo szybko możemy poznać niemal każde ważne dzieło powstałe w obcym językuFoto: Hanna Sörensson/flickr/cc

"Tłumacz uświadamia nam istnienie innych literatur i kultur, istnienie Innego, jego odrębności i niepowtarzalności, tego, że tworzymy wielką rodzinę człowieczą" - mówił Ryszard Kapuściński w wykładzie "Tłumacz - postać XXI wieku". A Umberto Eco stwierdził nawet: "Przyszłym językiem Europy jest przekład".
Jak tłumacze widzą swoją rolę we współczesnym świecie? Czy tłumaczenie to oswojenie inności, czy raczej takie pokazywanie obcości, które uświadamia różnorodność i uczy bogactwa świata? Na czym polegają blaski i cienie tej profesji, na czym polega współpraca tłumacza z dobrym wydawcą?

O tym porozmawiamy z uczestnikami rozpoczynających się w czwartek 9 kwietnia Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Pięknej "Odnalezione w tłumaczeniu". Gośćmi Dwójki będą: Justyna Czechowska, Magdalena Heydel, Barbara Kopeć-Umiastowska, Małgorzata Szczurek, prof. Jerzy Limon oraz Adam Pluszka.

***

Na audycję "Dwukropek" zapraszamy w czwartek (9.04) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Dorota Gacek.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: literatura tłumacz
Czytaj także

O radiu pisano już w siedemnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:00
– Francis Bacon wyobrażał sobie, że głos będzie podróżował w skrzynce, a po jej otwarciu będzie go można wysłuchać – mówił prof. Jerzy Limon, autor książki "Młot na poetów albo kronika ściętych głów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iwan Bunin. Pisarz, który myślał oczyma

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:00
– Nie opisywał świata w intelektualny sposób. Sens widział w tym, jak coś wygląda, jak się to czuje i smakuje – mówiła Renata Lis, autorka książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
rozwiń zwiń