Piotr Adamczyk czyta "Proces" Kafki. Posłuchaj!
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się niedawno książka "Franz Kafka. Encyklopedia" autorstwa Richarda Graya, Ruth Gross, Rolfa Goebela i Claytona Koelba. Amerykańscy badacze podjęli się nadzwyczaj trudnego zadania stworzenia leksykonu pisarza do dziś niepokojącego i nie dającego się oswoić, którego twórczość wciąż trzeba interpretować, a i tak nie da się jej zamknąć w żadnej formule. Jolanta Kozak, autorka przekładu "Encyklopedii", powiedziała, że książka ta "w jakiś sposób Kafkę opisuje, ale go nie definiuje".
Niejednoznaczność Kafki i jego widzenia rzeczywistości znajduje wyraz w jednym z Kafkowskich aforyzmów: "w walce między tobą a światem sekunduj światu". – To klasyczny obraz konfliktu między nadwrażliwą jednostką i bolesnym dla niej światem, czyli bolesnymi kontaktami z innymi ludźmi. Kafka bowiem opisuje ludzi, żywe istoty, które bardzo chcą się do siebie zbliżyć, ale gdy to zrobią, ranią się – powiedziała.
O paradoksalnej naturze osoby i dzieła Franza Kafki, zarazem "odmieńca" i "typowego mieszczańskiego osobnika", pisarza "zawstydzonego konwencją językową" oraz o fundamentalnym dla jego twórczości "odroczeniu" rozmawialiśmy także z pisarzem Piotrem Pazińskim i germanistą prof. Łukaszem Musiałem.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka literatury anglojęzycznej), Jakub Ekier (poeta, tłumacz literatury niemieckojęzycznej, autor przekładu "Procesu" Franza Kafki), Piotr Paziński (pisarz, filozof, krytyk, tłumacz), prof. Łukasz Musiał (wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza, germanista, literaturoznawca, tłumacz)
Data emisji: 15.12.2017
Godzina emisji: 22.00
mc/bch