Rękopis dziennika hrabiny Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna (1851-1926) przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Łodzi. Podczas wojny jego autorka zarządzała rodowym majątkiem w Maluszynie, który położony na południu Królestwa Polskiego, niemal na styku trzech zaborów był miejscem często nawiedzanym przez ciągnące wojska. Dzięki zapisowi wrażeń i przeżyć autorki mamy możliwość poznania codziennych trudów rodziny ziemiańskiej oraz lokalnej społeczności w niecodziennych wojennych okolicznościach. Obawy o bliskich przeplatają się z informacjami o najazdach żołnierzy i innych niedogodnościach. Hrabina Ostrowska – kobieta głęboko wierząca, wykształcona, aktywna społecznie i nieobojętna na ludzką krzywdę – prezentuje różne zachowania i postawy wobec rzeczywistości, zmieniające się wraz z wojenną sytuacją, szczególnie w jej pierwszych miesiącach. Dziennik Ludwiki Ostrowskiej pozwala także na prześledzenie nieco skomplikowanych powiązań rodzinno-majątkowych Ostrowskich, Potockich, Morstinów, Skórkowskich, Siemieńskich czy Wielopolskich.
Kalendarium Wielkiej Wojny
Książka stanowi I tom serii "Wielka Wojna – codzienność niecodzienności" wydawanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w związku z obchodami 100. rocznicy wybuchu i wydarzeń Wielkiej Wojny. Cykl prezentuje dzienniki, pamiętniki i korespondencję z zasobu archiwów państwowych ukazujące wydarzenia Wielkiej Wojny z polskiej perspektywy, uwzględniając problemy życia codziennego na tle polityki światowej oraz głębokich przeobrażeń zachodzących w kraju i poza jego granicami. Przedstawienie wydarzeń z różnych i nie zawsze powszechnie znanych perspektyw, m.in. kobiecej czy harcerskiej, pozwoli współczesnemu odbiorcy spojrzeć na I wojnę światową inaczej niż zazwyczaj, bo oczami zwykłych ludzi tamtych czasów.
Zostań Rodzinnym Archiwistą - wspólna akcja Radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych >>>>
Wydawnictwo zawiera liczne fotografie autorki, jej rodzeństwa oraz dalszych członków rodziny, a także zdjęcia majątku Ostrowskich. Publikację uzupełniają ponadto wybrane fotokopie obwieszczeń i rozkazów lokalnych władz, mapa okolic Maluszyna oraz tablica genealogiczna rodu Ostrowskich.
***
Fragmenty "Dziennika Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" w "Lekturach Jedynki" czytała Marzena Trybała.
Maluszyn, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi
Jedna ze stron pamiętnika prowadzonego przez hrabinę Ostrowską
"Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna", oprac. nauk. dr hab. Jarosław Kita, Piotr Zawilski, wyd. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2014
mat. NDAP/asz/pg