Wielka Wojna w dziennikach jej świadków

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 14:00
"Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" to niezwykle poruszający cykl wydawniczy pokazujący oblicze I wojny światowej. O opowieściach osób, które ją przeżyły, rozmawiali goście Dwójki.
Audio
  • Goście Dwójki opowiadają o cyklu wydawniczym "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" (Dwójka/ Rozmowy po zmroku)
W serii zainicjowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych ukazał się m.in. tom Ta wojna zmieni wszystko Dziennik Janiny Gajewskiej (na zdjęciu fragment okładki)
W serii zainicjowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych ukazał się m.in. tom „Ta wojna zmieni wszystko… Dziennik Janiny Gajewskiej” (na zdjęciu fragment okładki)Foto: materiały prasowe

"Od pięciu dni mamy wojska zgłodniałe, które wykupują cały nasz zapas mąki, zabijają krowy, świnie, drób, spasają całą paszę" - to jeden z dramatycznych wpisów Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna. Wspomnienia hrabiny, przez której majątek wielokrotnie przechodziły wojska zwaśnionych stron I wojny światowej, otwierają cykl wydawniczy Archiwów Państwowych. Seria jest bezcennym świadectwem tamtych czasów.

- Wartość tych dzienników pod względem historycznym jest ogromna. Ale jest niewspółmiernie ważniejsza pod względem humanistycznym - mówił w Dwójce Grzegorz Leszczyński z Instytutu Literatury Polskiej. Tytuł pierwszej publikacji serii - dziennika Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna - jest znaczący: "Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów…".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Piotr Zawilski (dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi), prof. Jerzy Kochanowski (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego), Grzegorz Leszczyński (Instytut Literatury Polskiej)

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 22.30

pkur/mc

Czytaj także

Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 10:00
"Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" rozpoczyna serię "Wielka Wojna – codzienność niecodzienności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętniki z czasu Wielkiej Wojny jak białe kruki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:14
- Dziennik jest jednym z najwartościowszych i najważniejszych rodzajów lektury - mówi prof. Jerzy Kochanowski, historyk. Jeden z oryginalnych pamiętników z czasu I wojny światowej czytamy w "Lekturach Jedynki".
rozwiń zwiń