"160 metrów cudownej architektury" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 14:00
- Fasada gmachu Teatru Wielkiego to najpiękniejsza fasada teatralna świata – mówił prof. Jerzy Miziołek, autor książki "Teatr Wielki w Warszawie".
Audio
  • O historii Teatru Wielkiego w Warszawie opowiada prof. Jerzy Miziołek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki-Opera Narodowa w WarszawieFoto: Henri Musielak (wikipedia, lic. CC)

Majestatyczna kolumnada gmachu zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale i historią. Jak podkreśla prof. Jerzy Miziołek, nad fasadą czuwał anioł stróż. Choć przeznaczona była przez hitlerowców do detonacji, udało jej się uniknąć losu, który spotkał inne budynki na Starym Mieście. Śladem po burzliwej historii są widoczne gdzieniegdzie ślady po kulach i wywierconych dziurach.

Profesor podkreślił również, że oprócz fasady ("160 metrów cudownej architektury") oryginalny charakter, według projektu włoskiego architekta Antoniego Corazziego, zachowały tylko Sale Redutowe i pierwszy westybul.

W audycji można nie tylko odkryć najciekawsze zakamarki Teatru Wielkiego, ale także posłuchać archiwalnych nagrań z 1965 roku. Jakie emocje towarzyszyły warszawiakom podczas uroczystego otwarcia teatru po wojnie? 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście:  prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 22.30

mz/mc

Czytaj także

Tańcząca "Burza" Szekspira przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 15:01
W "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na próbę spektaklu baletowego, który będzie miał premierę 9 kwietnia w Teatrze Wielkim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra na miarę polskiej reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:18
- Dziś zachwycamy się Kapustką. My takich zjawisk artystycznych w naszym zespole mamy równie dużo - mówił o orkiestrze Teatru Wielkiego -Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, dyrektor tej instytucji.
rozwiń zwiń