"Lux". Czym jest światło w fotografii?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 16:13
Jak je zdefiniować? Czy można ograniczyć się tylko do naukowych opisów fizycznego oddziaływania światła? Jak rozumieją to artyści i kuratorzy?
Audio
  • "Lux". Czym jest światło w fotografii? (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

lux_0.jpg

"Lux" to słowo, które z języka łacińskiego oznacza po prostu "światło". To także tytuł książki, która ukazała się niedawno nakładem Fundacji Archeologia Fotografii. Publikacja poświęcona jest zagadnieniom tego co niematerialne, ulotne.

Światło w fotografii można rozumieć na różne sposoby, rozmaicie je definiować, choć często próba jego opisania nie zawsze jest prosta. Wykorzystaniu światła w fotografii poświęcone zostało wiele podręczników fotograficznych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów.

O świetle opowiadali w Dwójce autorka koncepcji książki "Lux" Marta Przybyło-Ibbadulajev, fotografka Magda Hueckel oraz kurator i pisarz Wojciech Nowicki.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzenie: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/kul

Czytaj także

Wojciech Nowicki: leczę się ze zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 12:00
Nasz gość przyznał, że świetną terapią jest zarażenie tym "wirusem" innych, co uczynił między innymi w nowej książce "Odbicie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska wieś w obiektywie Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 18:00
- Cykl fotograficzny sprawdził się tam, gdzie najlepiej widoczne są różnice indywidualne, gdzie skwierczy bieda i gdzie ludzie żyją wśród przedmiotów, które nierzadko sami wykonali – podkreślił w Dwójce Wojciech Nowicki, opowiadając o albumie "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990", który został wydany przez Muzeum w Gliwicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywoływanie przeszłości. Jak czytać fotografie?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:00
- Fotografie moich przodków są radosne, ale ja nie mogę patrzeć na nie spokojne, gdyż mam świadomość, co się za kilka lat stanie z osobami ze zdjęć - mówiła o swoim obcowaniu ze zdjęciami Monika Sznajderman, antropolożka kultury, autorka książki "Fałszerze pieprzu".
rozwiń zwiń