"Nadberezyńcy" Floriana Czarnyszewicza. Arcydzieło o Kresach
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o twórczości Floriana Czarnyszewicz, którego powieść "Nadberezyńcy" czytamy w Dwójce.
- Otwarty antykomunizm tego pisarza skazywał go na nieobecność w powojennej kulturze. Co gorsza, nawet w drugim obiegu nie znalazł sobie miejsca. "Nadberezyńcy" ukazali się w nim co prawda pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, ale w złym momencie, kiedy literatura emigracyjna przestała cieszyć się łaską wydawców – przypomniał prof. Maciej Urbanowski.
Zwrócił też uwagę na znaczenie przypadkowego odkrycia, że Steven Tyler, lider zespołu Aerosmith i ojciec aktorki Liv Tyler, jest synem bratanicy Floriana Czarnyszewicza. – Pokazuje ono paradoksy losów Polaków wywodzących się z zaściankowej szlachty, która w minionym wieku została zdziesiątkowana i rozrzucona po całym świecie – powiedział gość audycji.
Dlaczego "Nadberezyńcy" byli tak późnym debiutem Czarnyszewicza? Z jakich powodów pisarz nazywał siebie literacką samosiejką? Skąd wzięło się jego przekonanie, że Polacy z Kresów to pasierbowie, dzieci niekochane przez matkę ojczyznę?
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Anna Lisiecka
Gość: prof. Maciej Urbanowski
Data emisji: 27.02.2018
Godzina emisji: 21.30
mko/bch