Prywatny świat marszałka. Romantyk z poczuciem humoru

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 15:23
- Józef Piłsudski był człowiekiem kłopotliwym. Jak każda wybitna postać, był trudny w życiu rodzinnym i pod tym względem nie należał do wyjątków - mówił Sławomir Koper, autor książki "Józef Piłsudski, człowiek i polityk".
Audio
  • Kobiety i władza według Józefa Piłsudskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Marszałek Józef Piłsudski na werandzie domu swojej siostry Zofii Kadenacowej przy ulicy Belmont 44 w Wilnie. 1921 rok
Marszałek Józef Piłsudski na werandzie domu swojej siostry Zofii Kadenacowej przy ulicy Belmont 44 w Wilnie. 1921 rokFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Muzeum Piłsudskiego1200.jpg
Muzeum Piłsudskiego. "To będzie miejsce autentyczne

Jak przekonują goście Dwójki, nawet jako wyrazisty przywódca polityczny w późniejszym okresie życia, Piłsudski "dał się lubić" i był z całą pewnością mężczyzną czarującym, który przyciągał kobiety jak magnes. - Czytelnicy pytają mnie na spotkaniach: jak one wszystkie mogły się w nim kochać, skoro on nawet nie miał zębów? A ja odpowiadam, że sprzyjał mu nimb jego ogromnej władzy. Miał tez urok osobisty, poczucie humoru i czułość dla dzieci - tłumaczyła Katarzyna Droga. 

Gwałtowny, zdecydowany i porywczy - to także cechy, którymi goście Dwójki opisują marszałka. - Te cechy narastały z jego wiekiem i doświadczeniem, przeradzając się w despotyzm - podkreślała Droga.

Co - poza zamiłowaniem do romantycznej poezji - sprawiło, że w żonatym marszałku zakochała się młodziutka Aleksandra i dlaczego w życiu Józefa Piłsudskiego do końca tak naprawdę najważniejsza była matka? Jaki wpływ na marszałka miał ojciec - "szalony biznesmen, który z powodu gapiostwa splajtował"? Kto nauczył 20-letniego, i bardzo wówczas niezaradnego Józefa, gotować i jakie młody chłopak miał wówczas... hobby? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Dwójki. 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Elżbieta Jodko-Kula (autorka opublikowanej niedawno książki "Maria Piłsudska. Zapomniana żona"), Sławomir Koper (autor wielu książek poświęconych sferze obyczajowej międzywojennej Polski, m.in. "Józef Piłsudski, człowiek i polityk"), Katarzyna Droga (autorka książki "Kobieta, którą pokochał marszałek")

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 21.30

kd/jp

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polakiem był z wyboru, Polsce został wierny do końca"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 18:27
- W polskim podziemiu był najwyższym rangą oficerem Narodowych Sił Zbrojnych pochodzenia żydowskiego. Najważniejsze jednak jest to, że był patriotą wiernym Polsce przez całe swoje życie – mówił w Dwójce Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabytki to nasze narodowe dziedzictwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
- Generalny Konserwator Zabytków ma po nowelizacji ustawy wpływ na politykę konserwatorską. Zlikwidowaliśmy stan, gdy różne obiekty podlegały różnym formom ochrony i państwo traciło kontrolę nad dziedzictwem narodowym - stwierdziła wiceminister Magdalena Gawin.
rozwiń zwiń