"Dzisiaj autorytetem jest rozum"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 13:28
- Autorytet to moc wiedzy, poddajemy się jej, bo nie jesteśmy w stanie sami zrobić wszystkiego - mówił na antenie Dwójki prof. Jacek Kurczewski.
Audio
  • Czy pojęcie autorytetu w dzisiejszym świecie nadal jest takie samo zastanawiali się: prof. Jacek Kurczewski i prof. Piotr Nowak (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Według gości Dwójki - źródłem autorytetu jest pragmatyka bez której byśmy sobie nie poradzili
Według gości Dwójki - źródłem autorytetu jest pragmatyka bez której byśmy sobie nie poradziliFoto: wikimedia, domena publiczna

Jedni załamują ręce nad rzekomym ich upadkiem, który ma doprowadzić świat na skraj przepaści. Inni otwierają szampana, utożsamiając słabnięcie ich mocy z jutrzenką wolności. W "Spotkaniach po zmroku" zastanawialiśmy się, czy historia nowożytnej Europy to dzieje słabnięcia autorytetów.

Według prof. Piotra Nowaka dzisiaj autorytetem jest rozum. On tnie wszystko, co irracjonalne, niepotrzebne, niebezpieczne. Obecnie mamy do czynienia z atrofią autorytetu, rozum natomiast ma się dobrze, instytucje tego świata postawione są na bardzo racjonalnych fundamentach.

Z kolei prof. Jacek Kurczewski zaznaczył, że należy przede wszystkim odróżnić dwa podstawowe pojęcia: "autorytet" i "szacunek". – Lubię słowo "szacun". W dzisiejszy świecie można mieć "szacun", ale nadal pozostać autorytetem.

Czy jednak nie jest tak, że każda wspólnota obdarza kogoś autorytetem? Na czym opiera się jego moc? Czy rozum może uznać czyjś autorytet?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Rozmawiał: Michał Nowak

Goście: prof. Jacek Kurczewski (socjolog) i prof. Piotr Nowak (filozof)

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/mc


Czytaj także

"Zło nie jest przypadkiem" - filozofia Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 09:36
W audycji "Inny stan skupienia" rozmawialiśmy o tezie Leszka Kołakowskiego, według której zła nie da się usunąć z naszego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cezary Wodziński był wcieleniem Sokratesa"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- W obecności prof. Wodzińskiego bardzo łatwo traciło się pewność siebie - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno filozofie i eseiście dr Piotr Augustyniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń