Jacek Smura, członek Głównej Kwatery ZHP, tłumaczył w radiowej Trójce, że harcerstwo często ma anachroniczny wizerunek, ale jest to wizerunek mocno stereotypowy.
- Harcerstwo dzisiaj jest nowoczesną organizacją, która opiera się na wolontariacie. W związku z tym jest zasilane entuzjazmem, motywacją i energią wnoszoną przez młodych ludzi, którzy chcą dzielić się swoim czasem i - mówiąc naszym językiem - chcą "pełnić służbę" - tłumaczył gość radiowej Trójki.
Smura zaznaczył, że harcerstwo to z jednej strony świetna przygoda, a z drugiej szkoła życia. - To przede wszystkim świat fantastycznych wartości - podkreślił harcmistrz.
Katarzyna Rytko, kierowniczka referatu starszoharcerskiego Chorągwi Łódzkiej ZHP, zgodziła się ze słowami przedmówcy i dodała, że służba harcerska to przestrzeń nienamacalna, duchowa, wokół której harcerze się obracają i w którą wierzą.
- Nasze kompetencje przekładają się na realne życie, na realne funkcjonowanie. Nie musimy być częścią organizacji harcerskiej, żeby korzystać z takich elementów jak umiejętność pracy w grupie, delegowanie zadań - wyjaśniła gość Trójki.
Rytko zaznaczyła, że harcerstwo rozwija wszechstronnie. - Wszystkie elementy związane z harcerstwem składają się w jedną całość, nic się nie wyklucza - podkreśliła harcmistrzyni.
Joanna Skupińska, komendantka Centralnej Szkoły Instruktorskiej ZHP, opowiadała natomiast o liderach, bez których harcerstwo tak naprawdę by nie istniało.
- Są to bardzo różne osoby, w różnym wieku, zaczynając już od 16-latków, ludzie różnych zawodów, profesji. W ZHP mamy tak naprawdę cały przekrój społeczny - wyjaśniła gość Trójki. - Jest oczywiście wielu pedagogów, ale są także lekarze i ratownicy medyczni. Mamy wszechstronny rozwój pasji i specjalności - dodała Skupińska.
Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadził Dariusz Bugalski.
Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
mr/mp