Historia Stanisława Jeute, żołnierza Związku Jaszczurczego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 09:00
Gościem Wacława Holewińskiego był historyk Michał Gruszczyński, a bohaterem audycji -członek Organizacji Związek Jaszczurczy.
Audio
  • Michał Gruszczyński o losach Stanisława Jeute (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Stanisław Jeute został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski
Stanisław Jeute został pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia PolskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Stanisław Jeute współpracował ściśle z wywiadem Związku Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku został aresztowany w Warszawie wraz z grupą najbliższych współpracowników. Osadzono go w więzieniu na Pawiaku, skąd został przewieziony do więzienia przy Alexanderplatz w Berlinie, a następnie więzienia w Alt Moabit. Podczas brutalnego śledztwa zachowywał niezłomną postawę, starając się całą winą obciążyć wyłącznie siebie. 4 grudnia Sąd Wojenny Rzeszy Niemieckiej, stosując niemieckie prawo karne (zaostrzone na czas wojny), skazał go na karę śmierci. 18 stycznia 1943 r. wyrok został zatwierdzony, a wykonano go 2 lutego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński 

Gość: Michał Gruszczyński (historyk)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc/mz

Czytaj także

Tadeusz Nowakowski. Pisarz i gawędziarz w Wolnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:23
- Dziennikarz wyrobił sobie pozycję w Radiu Wolna Europa, zanim powstała jej polska rozgłośnia w Monachium – powiedział Lechosław Gawlikowski, wspominając słynnego pisarza i radiowca, który słynął z niezwykłej umiejętności opowiadania i improwizacji na antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum II Wojny Światowej. Militaria i ludzkie dramaty

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:00
– Otwarcie muzeum to efekt 10-letnich starań. Niezwykłe jest to, że najpierw opracowano koncepcję wystawy stałej, dopiero potem zaprojektowano i wybudowano siedzibę placówki – mówiła Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.
rozwiń zwiń