"Dzika grafika", szablony i walka z systemem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 13:45
- Ważnym elementem tych prac była samowola, czyli fakt, że ktoś nie musi ubiegać się latami o zezwolenie, tylko wychodzi na ulice i robi to, co ma do zrobienia – podkreślił Tomasz Sikorski, jeden z kuratorów wystawy "Dzika grafika. Pół wieku ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967–2017".
Audio
  • Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski i Michał Warda opowiadają o wystawie "Dzika grafika. Pół wieku ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967–2017" w Muzeum Plakatu w Wilanowie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Mural na jednej z katowickich ulic
Mural na jednej z katowickich ulic Foto: Radiokafka/Shutterstock.com

W audycji słuchaliśmy o dostępnej do 7 maja ekspozycji w Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentującej szablony z murali i vlepki, które zdominowały przestrzeń w miastach zarówno w okresie PRL, jak i w czasach wolnej Polski.

- Na wystawie możemy zobaczyć m.in. szablony sprzed 30 lat, na których widnieją hasła przeciwko wycince drzew lub Puszczy Białowieskiej. Wiele prac akcentuje dystans wobec jakiejkolwiek ideologii politycznej i religijnej. Mamy też szablony o tematyce antywojennej. To właściwie jest tak aktualne, że można wziąć te szablony i ponownie odbijać je na murach – mówili kuratorzy wystawy.

W nagraniu audycji posłuchamy również o środowiskach, z jakich wywodzili się muralowi artyści, oraz dowiemy się, czym była "pozytywna wymiana szablonów".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski oraz Michał Warda (kuratorzy wystawy pt. "Dzika grafika. Pół wieku ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967–2017" w Muzeum Plakatu w Wilanowie)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 22.00

mz/bch


Czytaj także

Ostatni neon z Uniwersamu Grochów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 19:00
- Chór stał wewnątrz budynku za weneckim lustrem, tak aby widzowie dokładnie obserwowali, jak śpiewają artyści – podkreślił Stefan Kornacki, opowiadając o jednym ze swoim performansów, które towarzyszą demontażowi kultowych napisów i neonów.
rozwiń zwiń