Haiku. Dalekowschodnia fascynacja Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 18:00
Jednym z ważnych wątków trwającego w Krakowie Festiwalu Miłosza jest dyskusja na temat bliskiego patronowi festiwalu gatunku poezji.
Czesław Miłosz spopularyzował haiku w Polsce wydając w 1992 r. słynny tomik Haiku (zdj. ilustracyjne)
Czesław Miłosz spopularyzował haiku w Polsce wydając w 1992 r. słynny tomik "Haiku" (zdj. ilustracyjne)Foto: Wikimedia/cc

W ramach Festiwalu odbywa się Międzynarodowa Konferencja Haiku, w której udział biorą autorzy, tłumacze i znawcy gatunku z całego świata. Tłumaczka i poetka Agnieszka Żuławska-Umeda napisała: "każdy wiersz haiku jest obrazkiem - szkicem, który notuje aktualny stan jakiegoś wycinka świata w sposób najpełniejszy, ponieważ oddaje jego barwę, muzykę, nawet zapach i całą otaczającą go atmosferę, działającą na uczucia poety i czytelnika".

W audycji usłyszymy zarówno wiersze haiku pisane przez dawnych poetów Dalekiego Wschodu, jak i utwory poetów czasów współczesnych zafascynowanych haiku. A naszym słuchaczom zadamy trzy pytania związane z haiku i tworzącymi te wiersze poetami.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (16.05) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Dorota Gacek.

mc/jp

Czytaj także

4. Festiwal Miłosza w Krakowie i w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 22:00
Impreza, która rozpoczęła się 14 maja, nosi tytuł "Księga olśnień". To spolszczenie angielskiego tytułu słynnej antologii wydanej przez Czesława Miłosza w Stanach Zjednoczonych w 1996 r.
rozwiń zwiń