Literackie życie na Krupniczej 22

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 19:07
W "Zagadkowym kwadransie" porozmawiamy o słynnym krakowskim adresie, który do dziś elektryzuje fanów polskiej literatury.
Budynek przy ulicy Krupniczej 22 w Krakowie, zanim zajęli go ludzie pióra, funkcjonował jako niemiecki hotel, a przez chwilę jako dom dla oficerów Armii Czerwonej wędrującej na Berlin.
Budynek przy ulicy Krupniczej 22 w Krakowie, zanim zajęli go ludzie pióra, funkcjonował jako niemiecki hotel, a przez chwilę jako dom dla oficerów Armii Czerwonej wędrującej na Berlin.Foto: Wikipedia/Luxetowiec

Zaraz po II wojnie w kamienicy Związku Literatów przy ulicy Krupniczej 22 w Krakowie, zwanej Domem Literatów, mieszkało wielu pisarzy wraz z rodzinami, między innymi Leon Kruczkowski, Jerzy Andrzejewski, Stanisław Dygat, Wisława Szymborska, Jerzy Broszkiewicz, Jerzy Kisielewski i Sławomir Mrożek.

Pytania w audycji dotyczyć będą nazwisk lokatorów tej kamienicy, którą jeden z nich nazwał "Domem 40 wieszczy". Usłyszą Państwo z nagrań archiwalnych fragmenty wypowiedzi bohaterów zagadek i fragmenty ich utworów.

***

Na audycję "Zagadkowy kwadrans" zapraszamy w niedzielę (18.10) w godz. 11.30-11.45. Program poprowadzą Iwona Malinowska i Anna Sieradzan.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Kraków literatura
Czytaj także

Kraków pomiędzy dwoma kataklizmami

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:00
W cyklu "To się czyta" - "Wtedy - o powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier. Fragmenty książki wydanej przez Znak czyta Marzena Trybała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Olczak-Ronikier: chciałam tylko być

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 16:01
- Weszłam w wojnę jako dziecko, wyszłam jako dorosły, doświadczony człowiek. Nie było już mowy o tym, by coś się skleiło i zgodziło - mówi Joanna Olczak-Ronikier.
rozwiń zwiń