Szefowa czy żona doskonała?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 16:30
Najnowszy film Francois Ozona był punktem wyjścia do rozmowy o pozycji społecznej współczesnej kobiety.
Audio

Pewnego dnia pracownicy fabryki buntują się przeciwko szefowi i biorą go za zakładnika. Nagle rodzinne i biznesowe sprawy spadają na barki Suzanne, która ku zaskoczeniu wszystkich ujawnia nieznane dotąd oblicze swojej kobiecości - energiczne, przebojowe i zniewalające. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic...

"Żona doskonała" - najnowsze dzieło francuskiego reżysera, ze znakomitym duetem aktorskim: Catherine Deneuve i Gerard Depardieu, wszedł do polskich kin. Historia "żony przy mężu", która zostaje szefem firmy, nie bez powodu dzieje się w latach 70.  XX wieku. Wtedy bowiem nastąpiły zasadnicze zmiany na drodze do emancypacji kobiet we Francji i w świecie…

 

Film zatytułowany jest w oryginale "Potiche", co jest trudno przetłumaczalne.

- Ja spróbuję podać krótki odpowiednik - zadeklarowała w "Sezonie na Dwójkę" krytyk filmowy Bożena Janicka. - Dekoracyjny dodatek do czegoś ważniejszego.

To ciekawa komedia, oparta na sztuce teatralnej  Pierre'a Barilleta i Jean-Pierre'a Grédy'ego, komedia, jak podkreślał prowadzący audycję Michał Montowski, do śmiechu, nie do rechotu. Mnóstwo jest w nim odniesień zarówno do realiów lat siedemdziesiątych XX wieku, ale i do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej we Francji. W tych miejscach zresztą, niestety, zawodzi polskie tłumaczenie, przez co umyka dowcip.

- Bywało, że smiałam się w kinie sama - mówiła Agnes Wojciechowicz, francuska dziennikarka.

Smak filmu polega na szczegółach. Dla celów komicznych wyzyskane są stereotypy dotyczące francuskiej prowincji. Bogactwo szczegółów zachwca, w filmie mowa o rodzinie, pracy, obyczajach, burżuazji, polityce i robotnikach – wszystko w skromnej komedii!

- Suzanne Pujol postanowiła być szczęśliwa i tego postanowienia dotrzymuje. Wie, że mąż ją zdradza, ale ona dyskretnie, z wielką klasą, tego nie zauważa. A to dlatego, że ona mu się zrewanżowała na zapas, kiedy była młoda – cudowny francuski pomysł! - zachwycała się Bożena Janicka.

- Francja w latach 70. rzeczywiście przechodziła gwałtowne przemiany. Zaczął się wówczas Ruch Wyzwolenia Kobiet, Simone Veil weszła jako pierwsza kobieta we Francji do rządu, wniosła projekt ustawy o legalizacji aborcji. Kobiety uzyskują wpływ na życie społeczno-polityczne we Francji - objaśniała realia filmu Agnes Wojciechowicz.

Do dyskusji o roli kobiet w społeczeństwie, o równouprawnieniu w Polsce i we Francji, zarówno dawniej jak i dziś, właczyli się także słuchacze Dwójki.

Aby wysłuchać całej audycji i dowiedzieć się, między innymi, dlaczego komuniści francuscy cieszyli się wielkim sukcesem wyborczym, po co Brigitte Bardot wyszła za Rogera Vadima oraz, jak czas obszedł się z Catherine Deneuve a jak z Gerardem Depardieu - wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Gaspar Noé o swoich filmach - wywiad dla Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 11:15
Zasłynął filmem "Nieodwracalne", w którym - najdłuższa i najbrutalniejsza w historii kina - scena gwałtu niejednego widza zmusiła do opuszczenia sali projekcyjnej. Obecnie na ekranach możemy oglądać najnowsze dzieło Gaspara Noégo – zachwycające wizulanie "Wkraczając w pustkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tryumfalny powrót Catherine Deneuve

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 15:40
Jutro odbędzie się polska premiera najnowszego filmu Françoisa Ozona. "Żona doskonała" to komedia o feministycznym zabarwieniu z udziałem wielkiego tria francuskiego kina.
rozwiń zwiń