Polak w filmie? Mamy z nim kłopot

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 22:00
Brak syntezy nowych czasów, brak dobrych scenariuszy - są i takie opinie. A co jest w polskim filmie? Jak my Polacy się w nim odbijamy? Dyskusja filmoznawców w Dwójce była gorąca.
Audio
Kadr z filmu Edi
Kadr z filmu "Edi"Foto: mat.prasowe

- Zdobyczą ostatnich lat w kinie polskim jest to, ze jest różnorodne  – powiedział Wojtek Kałużyński. – Przestaje myśleć nurtem, tendencją. Jest normalne, różne i dlatego różni są bohaterowie. Trudno ich ze sobą porównywać, bo mieszczą się w różnych światoprzetrzeniach.

Nie ma już syntez takich, jakie oferowało kino moralnego niepokoju. Ale bohaterowie tego typu dziś już nie mają szansy zaistnieć. Tyle, że nie pojawił się w zamian bohater naszych czasów. Być może dlatego, że kino polskie, jak mówi Jacek Wakar, cierpi na brak dobrych scenariuszy.

- Mamy teraz lepszy rys bohatera inteligenckiego – uważa Piotr Śmiałowski. – "Lęk wysokości" albo "Erratum" są tu przykładami. W filmach Stuhra bohaterowie inteligenccy przegrywali. Teraz dostają nadzieję. Bez "hurra", jest to pójście w pozytywną stronę.

- Bohater polskiego kina istnieje efemerycznie, mam z nim kłopot - dodaje Jacek Wakar. – Pierwszy raz od dawna bohaterowie historyczni mogą stać się bohaterami polskiego kina ("80 milionów", "W ciemności" a może będzie taki również "Wałęsa"). Przy braku scenariuszy postawiłbym tezę, że bohaterem polskiego kina jest reżyser.

Zachęcamy do posłuchania bardzo gorącej dyskusji, która odbyła się w studiu Dwójki.

Na koniec Karolina Pasternak opowiadała na co warto, a na co nie warto iść do kina.

Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz.

Zobacz więcej na temat: Anna Fuksiewicz Jacek Wakar
Czytaj także

O kostiumach wie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 18:22
W radiowej Dwójce gościliśmy Dorotę Roqueplo, cenioną kostiumografkę teatralną i filmową, twórczynię kostiumów do takich filmów jak "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela", "Pręgi", "Senność", "Młyn i krzyż" czy "Sala samobójców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlinale: tłumy na projekcji "Sponsoringu"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 11:49
Najnowszy film Małgośki Szumowskiej otworzył sekcję Panorama na festiwalu Berlinale. Bilety na projekcje rozeszły się w 10 minut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Majewski: za "formalistę" się nie obrażam

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 22:15
- Nie jest mi obojętne, gdzie stoi kamera, gdzie jest cięcie montażowe, dlaczego taki plan, a nie inny - mówił znakomity reżyser w Dwójkowej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka jest przyszłość polskiego kina? Odpowie "Łodzią po Wiśle"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 07:59
Kto będzie kręcił dobre, polskie filmy za kilka lat można zobaczyć już teraz. Zbliża się 10. festiwal studentów łódzkiej szkoły filmowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy cykl Filmoteki Narodowej poświęcony kinu niememu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 05:15
"Mogiła nieznanego żołnierza" z 1927 r. w reż. Ryszarda Ordyńskiego to pierwszy wydany na DVD film ze specjalnej serii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pszoniak: jestem szczęśliwy, że jestem aktorem!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 22:00
Za jednym bratem poszedł do wojska (jako oboista w orkiestrze), za drugim do teatru. – Gdybym miał piętnastu braci, wypróbowałbym pewnie tyle zawodów – żartuje aktor.
rozwiń zwiń