Józef Brandt był właścicielem majątku, w którym znajduje się Centrum Rzeź by w Orońsku. Co ciekawe niedaleko tego miejsca są złoża piaskowca szydłowieckiego, materiału z którego chętnie korzystają artyści, choć w Centrum Rzeźby Polskiej można pracować w zasadzie w każdym materiale.
Artyści podkreślają, że Orońsko to miejsce wyjątkowe, które posiada niezwykłą atmosferę do pracy. – Przede wszystkim jest dużo przestrzeni, co dla rzeźby jest sprzyjające. Zwłaszcza dla form przestrzennych realizowanych a kamieniu. Jest taka sprawdzona zasada, że forma rzeźbiarska zrealizowana na wolnej przestrzeni wytrzymuje każde pomieszczenie, każdą przestrzeń. Natomiast zrobiona w pracowni, potem postawiona w innej przestrzeni sprawia różne niespodzianki – opowiada jeden z rzeźbiarzy.
Centrum Rzeźby Polskiej od lat tworzy własną kolekcję sztuki współczesnej. Obecnie zbiór liczy 621 rzeźb, obiektów, instalacji, stanowiących w oraz 173 bezterminowe depozyty. W skład kolekcji wchodzi także 70 rysunków, obrazów, tkanin artystycznych.
W piątkowym "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, położonym w parku krajobrazowym z malowniczymi stawami i starymi drzewami. W audycji wystąpili dyrektorzy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Jan Gagacki oraz Mariusz Knorowski, rzeźbiarze prof. Wiesław Bielak, oraz prof. Jacek Kucaba, a także techniczni pracownicy Centrum.
Audycję przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.