29 listopada rozgłośnie zrzeszone w EBU, unii nadawców z całej Europy, w sposób szczególny skupią się w swoich programach nad problematyką ubóstwa. Radiowa Dwójka przygotowała z tej okazji kilka specjalnych wydań swoich audycji.
czwartek, 29 listopada
"Notatnik Dwójki", godz. 15.00
"El Sistema – sposób na przetrwanie”
"Tocar y Luchar" – "Grać i walczyć" to motto programu "El Sistema" Państwowej Fundacji Narodowego Systemu Orkiestr Dziecięcych i Młodzieżowych w Wenezueli, o którym opowie jej twórca Jose Antonio Abreu oraz wychowanek El Sistema – Gustavo Dudamel, uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych dyrygentów. Całość uzupełnią nagrania Młodzieżowej Wenezuelskiej Orkiestry im. Simona Bolivara – znanego na całym świecie zespołu, który powstał dzięki „El Sistema”.
W "El Sistema" nie chodzi tylko o muzykę. Motto programu brzmi „Grać i walczyć” – o lepsze jutro, o wyrwanie się ze slumsów, z kultury przemocy.
„Poprzez wspólne muzykowanie pokonujemy ubóstwo, fizyczną biedę zastępujemy duchowym bogactwem, jakie przynosi muzyka” – głosi Abreu. „El Sistema” w jego zamyśle ma być motorem społecznych przemian.
***
"Sezon na Dwójkę", godz. 18.00
"Nitki" – audycja Anki Grupińskiej
"Ubóstwo w PRL i dziś". Jak zmienił się status ubogiego, jaki nimb otaczał go wtedy, a jaki otacza go dziś, jak zmieniła się przez lata definicja ubóstwa oraz sposoby zapobiegania i pomocy. Audycja na żywo z udziałem gości.
piątek, 30 listopada
"Kultura w Wielkim Mieście", godz. 16.00
Audycja z udziałem socjologów, przedstawicieli organizacji społecznych oraz instytucji kulturalnych o tym, jak ubóstwo wpisuje się w dzisiejszy pejzaż metropolii. O inicjatywach, w których biorą udział ludzie ubodzy oraz do nich adresowanych. O tym, że kultura może mieć dla nich wymiar terapeutyczny. Audycja na żywo z udziałem gości.
"Opowieści o zmroku", godz. 22.00
Reportaże o tematyce społecznej dotykające tematu ubóstwa. Rozmowa w studiu z autorami.
niedziela, 2 grudnia
"Tygiel Literacki", godz. 18.00
"Bez hagiografii - żywoty świętych współczesnych"
Odwołując się do postaci błogosławionego brata Alberta Chmielowskiego i jego służby ubogim, proponujemy dyskusję o tym, jak we współczesnym świecie realizować takie posłannictwo (o postaciach księdza Bronisława Bozowskiego, Zofii Morawskiej, prof. Jadwigi Puzyniny, Janiny Ochojskiej, siostry Małgorzaty Chmielowskiej i innych).