"Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga, dokumentujący kulturę ludową XIX wieku, jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury" - czytamy w materiał informacyjnych.
Oskar Kolberg w serwsie Polskiego Radia >>>
- To nie tylko muzealna spuścizna, którą oglądamy przez szybkę, ale także dorobek, z którego czerpał Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, a z którego dziś korzystają zespoły muzyki folkowej - mówi gość Agnieszki Szydłowskiej.
Andrzej Kosowski przypomina, że Oskar Kolberg sam również był kompozytorem. - Szybko jednak poznał swe miejsce w szeregu względem starszego o cztery lata Fryderyka Chopina, ale pozostawił po sobie dwie opery, kilka utworów fortepianowych, trochę pieśni. Potem, poświęcając życie osobiste i angażując prywatny majątek, rozpoczął pasję kolekcjonera i zbieracza. Oddał się temu bez reszty. To ewenement nie tylko na skalę Europy, ale i całego świata - zaznacza koordynator Roku Oskara Kolberga, który ma nadzieję, że rocznicowe obchody przyczynią się do większej rozpoznawalności polskiego etnografa i folklorysty.
(mat. informacyjne/mk)