– Interesowało go przede wszystkim to, co zwykły meloman, zwykły uczestnik wydarzenia muzycznego ma do opowiedzenia o jego muzyce – przypominał prof. Knapik tę skierowaną ku odbiorcy postawę twórczą Wojciecha Kilara. "Cóż po takiej muzyce, której nikt albo prawie nikt nie chce słuchać" – przywoływał gość Dwójki niegdysiejsze słowa kompozytora, dystansującego się do swoich dokonań z lat 60.
>>Zobacz serwis specjalny o Wojciechu Kilarze<<
Wojciech Kilar potrafił jednocześnie zachować swą artystyczną niezależność. – Do końca był sobą, robił dokładnie to, co chciał. Nie kierował się niczym, co by mogło być pojmowane jako nacisk konieczności zewnętrznej. Jego muzyka i postawa są spójne – mówił prof. Eugeniusz Knapik, wspominając również o znaczeniu Katowic w życiu Wojciecha Kilara czy o jego oryginalnej twórczości filmowej.
Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Janusz Olejniczak, Kazimierz Kord, Izabela Kłosińska i inni – zmarłego kompozytora wspominali w Programie 2 Polskiego Radia ludzie polskiej kultury.
Gościem "Poranka Dwójki” była również Elżbieta Kalinowska z Instytutu Książki. Rozmawialiśmy na temat rankingu 75 najlepszych przekładów wydanych w USA w 2013 roku amerykańskiego magazynu "World Literature Today". Wśród wyróżnionych pozycji znalazło się 5 polskich tytułów. Dwie z tych książek - tomiki Mikołajewskiego i Różewicza - ukazały się przy wsparciu Programu Translatorskiego ©POLAND Instytutu Książki.
W audycji nie zabrakło także piosenki z rekomendacją. Tym razem swoje ulubione utwory polecał Bronisław Maj.
W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania: "Legendy jazzowej wokalistyki" - Nancy Wilson, Sarah Vaughan, Abbey Lincoln, Betty Carter i Nina Simone w serii "Le chant du monde" firmy Harmonia Mundi. Codziennie do wygrania jeden podwójny album.
"Poranek Dwójki” prowadził Marcin Pesta.
30 grudnia (poniedziałek)