Kolędowanie z Panufnikiem i Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:00
Pierwszym koncertem w 2014 roku Filharmonia Szczecińska rozpocznie w piątek cykl przybliżający postać kompozytorską Andrzeja Panufnika w setną rocznicę jego urodzin. O tym wydarzeniu mówił w "Poranku Dwójki" dyrygent Piotr Sułkowski.
Audio
  • Kolędowanie z Panufnikiem i Lutosławskim (Poranek Dwójki)
  • 35-lecie Kwartetu Śląskiego (Poranek Dwójki)
Dwójkowy cykl W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika powstał z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora, którą obchodziliśmy jesienią 2014 roku. Na zdj. Andrzej Panufnik (zeskanowane z magazynu Studio sierpień 1992, NIW Editors, Warszawa, 1992)
Dwójkowy cykl "W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika" powstał z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora, którą obchodziliśmy jesienią 2014 roku. Na zdj. Andrzej Panufnik (zeskanowane z magazynu "Studio" sierpień 1992, NIW Editors, Warszawa, 1992)Foto: Camilla Jessel/Wikimedia/CC

Andrzej Panufnik stał się po wojnie najwyżej, obok Lutosławskiego, cenionym kompozytorem młodszego pokolenia. Na artystyczny niebyt w ojczyźnie skazała go jednak emigracja, którą wybrał w 1954 roku. Co ważne, w trakcie okupacji Panufnik i Lutosławski zbliżyli się do siebie, zarabiając wspólnie na życie koncertami w warszawskich kawiarniach. Pewnego dnia niewiele by brakowało, a popularny duet fortepianowy skończyłby na Pawiaku...

Tym wspomnieniem Lutosławski podzielił się z Iriną Nikolską w rozmowie z 1990 roku >>>

Muzyka dwóch znakomitych kompozytorów zabrzmi w piątek w Szczecinie. Organizatorzy koncertu "Klasyka wyzwolona: Panufnik 100" postanowili bowiem stworzyć symboliczny most pomiędzy Rokiem Lutosławskiego ("20 kolęd polskich") i Rokiem Panufnika ("Suita staropolska"). Program uzupełni temat z filmu "Pianista" Romana Polańskiego, autorstwa zmarłego niedawno Wojciecha Kilara, oraz utwór córki Panufnika, Roxanny.  Co ciekawe, wieczór będzie miał "świąteczny" jeszcze charakter. Z dorobku Witolda Lutosławskiego  i Roxanny Panufnik ("Angels sing!") usłyszymy bowiem opracowania popularnych kolęd.

Zapraszamy do serwisu specjalnego: Wojciech Kilar w Polskim Radiu >>>

- Jestem przekonany, że ludzie, którzy przyjdą po prostu na kolędowy koncert, będą zaskoczeni, jak dużo pomysłów na znane melodie mają ci znakomici kompozytorzy. I przekonają, że warto sięgać po ich oryginalną muzykę - zaznaczył w rozmowie z Marcinem Majchrowskim Piotr Sułkowski. Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie mówił też o planach tej placówki na Rok Panufnika oraz o szansach wypromowania muzyki polskiego kompozytora w Ameryce.

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy także o najnowszym albumie Kwartetu Śląskiego, który został wydany  z okazji jubileuszu 35-lecia zespołu. Kwartet powstał w roku 1978, a założyli go muzycy wywodzący się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez muzyków takich kwartetów, jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg. Od 1993 roku jest organizatorem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście. Do występów na koncertach zapraszani są instrumentaliści, wokaliści lub zespoły, które razem z Kwartetem Śląskim prezentują publiczności najciekawsze utwory kameralne. Naszymi gośćmi  w studiu Polskiego Radia w Katowicach byli skrzypkowie Szymon Krzeszowiec i Arkadiusz Kubica.

8 stycznia (środa), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń