Znikają białe plamy w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 09:00
A to za sprawą multimedialnej pracy Andrzeja Wasylewskiego "Jazzowe dzieje Polaków", złożonej z książki i filmu. - Chciałem opowiedzieć o tym, czego do tej pory nie opowiedziano - mówił w Dwójce wybitny dokumentalista jazzu.
Audio
  • Andrzej Wasylewski o książce "Jazzowe dzieje Polaków" (Poranek Dwójki)
  • Relacja Róży Światczyńskiej z koncertu Berliner Philharmoniker (Poranek Dwójki)
Znikają białe plamy w historii polskiego jazzu
Foto: Glow Images/East News

Dorobek absolwenta łódzkiej filmówki obejmuje kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, w tym rejestracje wypowiedzi najwybitniejszych twórców polskiego jazzu, również tych już nieżyjących. Obecnie Andrzej Wasylewski przygotowuje obszerną pracę w formie książki i filmów "Jazzowe dzieje Polaków", w której szczególnie podkreślono uwarunkowania polityczne, w jakich rodził się (i na jakie częściowo wpływał!) polski jazz i jego twórcy. Autor publikacji opowiadał w Dwójce, że w swojej pracy chciał się przede wszystkim skupić na tym, co sam przeżył jako uczeń krakowskiego III Liceum im. Króla Jana Sobieskiego, w którym uczyli się m.in. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz i Andrzej Trzaskowski.

- Ten film składa się z 10 półgodzinnych odcinków i obejmuje historię jazzu od I wojny światowej, czasów Zygmunta Karasińskiego i Szymona Kataszka, do roku 1958 roku - opowiadał Andrzej Wasylewski. - Po tym okresie filmowcy zaczęli się już interesować jazzem i te późniejsze czasy są dość dobrze udokumentowane. Mój serial miał za zadanie opowiedzieć to, czego nie było. Wykorzystałem wszystko, co istnieje na ten temat - wyjaśniał.

Filmowi towarzyszy książka, w której o wydarzeniach z historii polskiego jazzu opowiada 26 bohaterów tego gatunku. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.
***
W "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z Różą Światczyńską, która zrelacjonowała dla Państwa czwartkowy (27 marca) koncert Berliner Philharmoniker, pod kierunkiem Ivana Fischera. Orkiestra wraz z solistą Radu Lupu wykonała Symfonię na podwójną orkiestrę in Es-dur op. 18 nr 1 (Johann Christian Bach), Koncert fortepianowy nr 4 G-dur (Ludwig van Beethoven) oraz Kwartet fortepianowy nr 1 g-moll (Johannes Brahms).

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło "Płyty tygodnia" - tym razem jest to "Jazz at the Philharmonic", czyli zapis koncertu, który odbył się w styczniu ubiegłego roku w Miami na Florydzie z udziałem artystów klasycznych i jazzmanów. Wśród wykonawców: Bobby McFerrin, Chick Corea, Dave Grusin i Terence Blanchard. Podwójny, składający się z części audio i video album, został opublikowany przez firmę Sony Music.

Zaprezentowaliśmy też oczywiście kolejną pozycję z cyklu "25 książek na 25-lecie". Ponadto: "Archiwalnia", przegląd prasy oraz "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu słuchaliśmy propozycji Agaty Sapiehy).

Audycje poprowadził Tomasz Szachowski.

bch

Czytaj także

Ożywianie Janis Joplin i Nosowskiej "romans" z Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:30
W "Poranku Dwójki" Konrad Imiela opowiedział o wydarzeniach 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak być kochaną" – zrekonstruowane emocje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
– Na nowo odkryłam niezwykłą kreację Barbary Krafftówny. Pamiętam, że płakałam, gdy pół wieku temu na planie filmowym obserwowałam tworzoną przez nią postać – mówiła w Dwójce Jadwiga Has po premierze zrekonstruowanego cyfrowo słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń