"Życie zbiorowe jest już nie do zniesienia dla ludzi wrażliwych. Mnie chodziło, żeby stworzyć takie dzieło, które by życie indywidualne przedstawiało nie przez pokazanie życia czyjegoś, tylko mojego" - słowa te wygłoszone przez Tadeusza Kantora w 1988 roku stały się przyczynkiem do rozmowy na temat cech szczególnych teatru tego wybitnego reżysera.
Zdaniem krytyka Pawła Głowackiego Tadeusz Kantor był człowiekiem osobnym, samotnym i pojedynczym w najlepszym tych słów znaczeniu. - Jedna z podstaw jego wielkości polega na tym, że on po mistrzowsku rozgrywał liczbę pojedynczą z liczbą mnogą. Doszedł do tego, że albo się robi sztukę z siebie albo publicystkę - podkreślał gość audycji "O wszystkim z kulturą".
W jaki sposób Tadeusz Kantor uczynił swoją biografię materią do spektakli? W jaki sposób naznaczył teatr w Polsce i na świecie?
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Jacek Wakar
Goście: Katarzyna Fazan, teatrolog, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lech Stangret, niegdyś aktor Teatru Cricot 2 i wicedyrektor krakowskiej Cricoteki, Andrzej Sapija, autor filmów dokumentalnych o sztuce (m.in. zapisów spektakli Kantora) oraz krytyk teatralny Paweł Głowacki
Data emisji: 1.04.2015
Godzina emisji: 18.00
bch/ag