W licznych zapowiedziach, jakie pojawiły się w weekend w niemieckich mediach, pisano że Powstanie Warszawskie to wciąż niezagojona rana w polskiej świadomości historycznej. Dziennik „Hamburger Abendblatt” pisał o jednym z najstraszniejszych wydarzeń w historii stosunków polsko-niemieckich. Gazeta nazwała Powstanie wielką traumą w polskiej historii.
Emisja „Miasta 44” była pośrednią odpowiedzią na niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako bandę antysemitów. Oba filmy pokazują doświadczenie wojny z perspektywy grupy młodych ludzi - Niemców i Polaków. Po emisji „Miasta 44” ZDF pokazała też dokument na temat Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
W sobotę obchodzono 71. rocznicę Powstania Warszawskiego, której towarzyszyły oficjalne obchody i wiele prywatnych inicjatyw.
IAR, bk