Przed literacką nagrodą Nobla. Poznaj nasze typy!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 10:30
W ostatnich latach wskazywano wielu "murowanych kandydatów" do wyróżnienia, te przewidywania jednak rzadko się sprawdzały. Kto może zostać noblistą w tym roku?
Audio
  • Faworyci i pisarze bez szans. Rozmowa przed ogłoszeniem laureata literackiego Nobla (Poranek Dwójki)
Polscy nobliści - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz - podczas spotkania w Warszawie w 1997 r.
Polscy nobliści - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz - podczas spotkania w Warszawie w 1997 r.Foto: PAP/CAF- Andrzej Rybczynski

Według bukmacherów brytyjskiej firmy Ladbrokes największe szanse ma Swietłana Aleksijewicz, urodzona na Ukrainie i mieszkająca na Białorusi autorka reportaży pisanych po rosyjsku, m.in. "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" i "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Piotr Kofta zauważył jednak, że według kuluarowych plotek Akademia Szwedzka nie przepada za tekstami, które źle się wyrażają o Rosji. – Byłbym zdziwiony, gdyby dostała Nobla – powiedział. A Magdalena Miecznicka zwróciła uwagę, że kontrowersje polityczne wokół tej nagrody istnieją od dziesiątków lat.

Goście Dwójki opowiadali o kulisach i statystykach literackiego Nobla, o tym, czy jakikolwiek polski pisarz ma szansę na wyróżnienie, a także wskazali swoich faworytów.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Magdalena Miecznicka (publicystka, krytyk literacki), Piotr Kofta (dziennikarz, felietonista)

Data emisji: 08.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kul

Czytaj także

Nike dla Olgi Tokarczuk. "Wielka literatura godzi nas z życiem""

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 16:58
- W literaturze szukamy łącznika za współczesnością, chcemy, by mówiły nam o nas samych. Oldze Tokarczuk się to udało - mówił prof. Ryszard Koziołek. O roli powieści mówiła także sama laureatka, autorka nagrodzonych "Ksiąg Jakubowych".
rozwiń zwiń