"Europa przegapiła szansę na chrześcijańskie Chiny"
"Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego" to tytuł wystawy, którą można oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym. Znalazły się na niej eksponaty z chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Dyrektor polskiej placówki dr Agnieszka Morawińska zwracała w "Poranku Dwójki" uwagę, że ta ekspozycja to pewne nowum w prezentowaniu sztuki przez Chińczyków. - Do tej pory pokazywali dzieła w rozbiciu na gatunki w zależności od materiałów, np. porcelanę albo brąz. Tym razem wymyślili postać chińskiego uczonego, erudyty rozmiłowanego w sztuce i pokazują, jakie przedmioty mogły go otaczać.
Sinolog dr Marcin Jacoby opowiadał, że chińskimi urzędnikami zachwycał się Wolter. - Oni z definicji nie mieli nic wspólnego z wojną. Zajmowali się czytaniem ksiąg i uprawianiem sztuk. Co ciekawe, nawet chłopskie dziecko mogło zostać ważnym urzędnikiem. Oczywiście to kosztowało i czasem całe wsie się zrzucały, żeby jeden kandydat mógł pojechać na państwowy egzamin.
W audycji mówiliśmy o najciekawszych chińskich eksponatach prezentowanych w Muzeum Narodowym. Wspominaliśmy też ostatnią wystawę polskiej sztuki w Pekinie.
Wystawę "Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego" można oglądać od 1 października do 8 stycznia w Muzeum Narodowym w Warszawie.
***
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: dr Agnieszka Morawińska (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie), dr Marcin Jacoby z (Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 27.09.2016
Godzina emisji: 8.10
Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch/kd