Wojciech Zamecznik (1923-1967) był wybitnym przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, fotografem, eksperymentatorem w zakresie filmu i fotografii. W audycji "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z twórcami książki "Wojciech Zamecznik. Projektowanie totalne", która przedstawia projekty artysty z zakresu wystawiennictwa, projektowania filmowego, tworzenia książek i plakatów. Tytułowe "projektowanie totalne" określa Zamecznika jako artystę podejmującego się rozmaitych zadań i realizującego je niemal zawsze w nowoczesnym duchu – od pudełek na lekarstwa, przez ulotki, broszury, książki, projekty wystawiennicze, po czołówki filmowe i filmy animowane.
- Wojciech Zamecznik był przedstawiany wcześniej przede wszystkim jako artysta, który używał fotografii jako medium w projektowaniu. W tej książce widać wyraźnie, że był to jeden ze sposobów jego działania, w tamtych czasach bardzo nowoczesny. Fotografia pozwalała na uzyskiwaniu efektów, których nie można było osiągnąć w żaden inny sposób. Dziś do tego służą komputery – powiedział Artur Frankowski.
Czy założeniem twórców publikacji było oddanie procesu twórczego Wojciecha Zamecznika od zamysłu do końcowego efektu? Z jednej strony sztuka, a z drugiej projektowanie, czyli sztuka użytkowa. Czy artysta akceptował ten podział? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Goście: Agnieszka Szewczyk (redaktorka publikacji "Wojciech Zamecznik. Projektowanie totalne") oraz Artur Frankowski (projektant tomu)
Data emisji: 13.12.2018
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
mko/bch