- Władze UNESCO postanowiły rok 2019 powołać jako rok międzynarodowy Stanisława Moniuszki na wniosek trzech krajów: Litwy, Białorusi i Polski. Bo też, jak wszyscy pamiętamy, Stanisław Moniuszko czerpał szeroko z wielokulturowości ówczesnej Rzeczpospolitej - mówił przed koncertem wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową szef MKiDN powiedział, że Rok Moniuszkowski to doskonała okazja do prezentacji dorobku artysty. - To po Chopinie drugi najwybitniejszy polski kompozytor. On jest głównie znany z tych kilku swoich najbardziej słynnych oper. Jest oczywiście twórcą polskiej Opery Narodowej, ale Moniuszko stworzył kilkaset najróżniejszych dzieł muzycznych - fascynujących, wspaniałych: pieśni, operetki, balety, wspaniała muzyka kościelna. Chcemy to wszystko przypomnieć - mówił Piotr Gliński.
Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce
Rok Moniuszkowski rozpoczęło wykonanie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej "Halki" w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce Waldemar Dąbrowski powiedział, że rok ten rozpoczyna się od urzeczywistnienia marzeń kompozytora. - Wersja włoska "Halki" powstała na jego życzenie. Tłumaczenia podjął się słynny wówczas baryton, jego przyjaciel, śpiewak, którego uważano za spolszczonego Włocha - Achille Bonoldi. Moniuszko zaakceptował tę wersję, nigdy jednak nie miał szczęścia za swojego życia jej usłyszeć - przypominał Waldemar Dąbrowski.
Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Stanisława Moniuszkowski dodał, że efekty podejmowanych działań będą widoczne w kolejnych latach. - Dzisiaj zaczynamy, to jest pierwszy akord. Cały rok 2019, świadomie tak to z panem ministrem ułożyliśmy, że początek jest wyraźny, końca nie będzie, bo energia roku 2019 ma promieniować dalej, na 2020, 2021 i jeszcze dużo dalej - zapowiadał Waldemar Dąbrowski.
Tina Gorina: porusza mnie postać Halki
Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski poinformował, że publiczny nadawca będzie relacjonował wydarzenia związane z obchodami Roku Moniuszkowskiego. - Polskie Radio transmituje jak najwięcej muzyki Moniuszki i innych polskich wybitnych twórców, ale w szczególności w 200-lecie urodzin Moniuszki będziemy się koncentrować na tych wydarzeniach z nim bezpośrednio związanych - powiedział prezes Polskiego Radia.
Wykonanie "Halki" na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej było powtórzeniem koncertu, który odbył się w ramach ubiegłorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa.
Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200-setna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie oraz twórcy polskiej opery narodowej.
W przerwie transmisji koncertu wysłuchaliśmy rozmów z Fabio Biondim oraz Waldemarem Dąbrowskim.
Program:
Stanisław Moniuszko Halka – wykonanie koncertowe, we włoskiej wersji językowej
Wyk. Tina Gorina – sopran (Halka), Monika Ledzion-Porczyńska – mezzosopran (Zofia), Metheus Pompeu – tenor (Jontek), Robert Gierlach – bas-baryton (Janusz), Rafał Siwek – bas (Stolnik), Karol Kozłowski – tenor (młodzieniec), Mateusz Stachura – baryton (Dziemba), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi
***
Tytuł audycji: Wieczór operowy
Prowadził: Krzysztof Dziuba
Data emisji: 5.01.2019
Godz. emisji: 19.00
IAR/pg