Anna Grycewicz: Simona nie chciała być czwartym Kossakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 08:10
- Spektakl "Dama z łasiczką" jest próbą podsumowania wewnętrznych przeżyć Simony Kossak. Od dzieciństwa do późnego życia, które poświęciła walce w obronie zwierząt i życiu z nimi w puszczy. W niej znalazła wolność i dowiodła swojej wartości – mówiła w Dwójce ceniona aktorka.
Audio
  • Rozmowa z Anną Grycewicz o spektaklu "Dama z łasiczką" (Poranek Dwójki)
Kadr ze zwiastuna spektaklu Dama z łasiczką
Kadr ze zwiastuna spektaklu "Dama z łasiczką"Foto: materiały promocyjne WFDiF

W audycji rozmawialiśmy z Anną Grycewicz o sztuce inspirowanej biografią Simony Kossak. Pochodząca z wielkiego rodu polskich pejzażystów i batalistów wybrała odmienną drogę od reszty jej rodziny.

- Miała trudne dzieciństwo, wszyscy oczekiwali od niej, że będzie malarką. Kiedy okazało się, że nie ma ku temu powołania, opiekowała się matką, ojcem i córką siostry. Chciała jednak uciec od tego, pokazać, że też jest coś warta, że nie musi być czwartym Kossakiem – powiedziała Anna Grycewicz, która w spektaklu wcieliła się w postać Simony Kossak.

Przez 30 lat bohaterka sztuki mieszkała w drewnianej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej bez dostępu do wody i prądu. Oddała się pracy naukowca, była ekolożką. Zasłynęła też jako autorka filmów i pogadanek radiowych. Spektakl "Dama z łasiczką" opowiada o kobiecie, która walczy o prawo do bycia sobą, ale także o osobie, która widziała konieczność współistnienia człowieka i przyrody.

Czy odzwierciedlenie jej postaci było trudne dla Anny Grycewicz? Jakie przeszkody aktorka musiała pokonać? O tym w nagraniu audycji.

Spektakl telewizyjny "Dama z łasiczką" został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 7.45

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:00
O mało znanym okresie w życiu wybitnego artysty - czasie służby w elitarnej carskiej Lejbgwardii - opowiada książka "Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach" Krzysztofa Dubińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Laskowska. Ikona Teatru Dramatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 12:50
- Nasze studia teatralne w latach 1949-53 przypadły na okres wprowadzania języka socrealizmu do sztuki. Wanda nigdy tego języka nie podjęła i właściwie wszystko, co robiła, było przeciwstawianiem się temu językowi – podkreślił Jan Maciejowski, opowiadając o zmarłej niedawno reżyserce teatralnej.
rozwiń zwiń