Nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 09:10
W sierpniu zatwierdzono pięć nowych propozycji wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która od 2013 roku prowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Audio
  • Amudena Rutkowska i Katarzyna Sadowska-Mazur mówią o nowościach wśród wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Dwójka/Poranek Dwójki)
Chrząszczyce. Na Śląsku Opolskim kultywowany jest od niepamiętnych czasów obyczaj wodzenia niedźwiedzia.
Chrząszczyce. Na Śląsku Opolskim kultywowany jest od niepamiętnych czasów obyczaj "wodzenia niedźwiedzia". Foto: PAP/Krzysztof Świderski

To lista dziedzictwa niematerialnego z terenu naszego kraju. Zawiera opis i rys historyczny zamieszczonych na niej zjawisk, informuje o ich występowania oraz znaczeniu dla praktykujących je społeczności. Uzupełniają je cenne materiały fotograficzne. 

Na liście znalazło się pięć nowych elementów, trzy pochodzą z województwa opolskiego:

  • Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim,
  • Umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego np. na porcelanie,
  • Kroszonkarstwo opolskie,
  • Polonez - taniec polski,
  • Kaszubska Gwiôzdka.

Patrycja Zisch porozmawiała o tym z Amudeną Rutkowską i Katarzyną Sadowską-Mazur.

- Ważny jest proces pokoleniowy, który się właśnie odbywa. Dziedzictwo niematerialne jest żywe i kultywowane. Idea, która przyświeca konwencji UNESCO z 2003 roku zawsze była taka, żeby oddolnie wynikało to z intencji danej społeczności – mówiła w  folkowym Poranku Dwójki Amudena Rutkowska.

Na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO trafił świętokrzyski "Krzemieniowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego", który obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego i związaną z nimi pradziejową osadę. W Krzemionkach Opatowskich znajduje się ponad 4 000 szybów o głębokości dochodzącej do 9 metrów. Jest to szesnaste miejsce z Polski, które trafiło na tą prestiżową listę. Wcześniej doceniono m.in. Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach.

Na tej słynnej liście w tym roku znalazły się również kultowe "różowe miasto" Dźajpur w Indiach, dawna stolica Birmy - Pagan, wodociąg z Augsburga i górniczy region Rudaw. Decyzję o wpisaniu Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO podjęto w sobotę podczas trwającej w stolicy Azerbejdżanu, 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Goście: Amudena Rutkowska i Katarzyna Sadowska-Mazur

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 9.10


gs/materiały promocyjne

Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń