Wrzesień 1939 - serwis specjalny
80 lat temu, 23 września 1939 roku, gdy zbombardowana została Elektrownia Warszawska na Powiślu, zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia Warszawa II. Zanim niemieckie bombardowania na lata przerwały funkcjonowanie rozgłośni, na radiowej antenie recital utworów Fryderyka Chopina wykonał kompozytor i pianista Władysław Szpilman. Był ostatnią osobą, która po wybuchu II wojny światowej grała na żywo w Polskim Radiu. W rocznicę tamtego koncertu w poniedziałek (23.09) w holu głównym Muzeum POLIN Marcin Masecki zagra Nokturn cis-moll Chopina.
- Bardzo mnie wzrusza historia Władysława Szpilmana, jego pamiętniki i film jemu poświęcony. Moja babcia, Halina Masecka, była dyrektorką Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Wiktorskiej w Warszawie, do której Władysław Szpilman przyprowadzał swojego syna. Mamy więc też takie połączenie, trochę bardziej osobiste. No i zawsze byłem fanem interpretacji Szpilmana z racji na ich prostotę. Może też dlatego, że był to muzyk, podobnie jak ja, funkcjonujący równocześnie w różnych gatunkach, muzyce rozrywkowej i klasycznej. W związku z tym grał Chopina trochę tak, jak komponował swoje piosenki - tłumaczył Marcin Masecki.
Recitalowi artysty w Muzeum POLIN (początek o godz. 14.45) towarzyszyć będą wspomnienia Władysława Szpilmana w interpretacji Adama Woronowicza - aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 roku.
***
Przygotowała: Monika Pilch
Goście: Marcin Masecki (pianista, aranżer), Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN)
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji: 9.35
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
pg/bch