Sztuka "Wszechmocni w sieci" - jak czytamy na stronie Teatru Kamienica - porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań, ponieważ, jak podkreślił reżyser, do młodzieży najlepiej dociera się właśnie przez emocje.
- Chcieliśmy otworzyć przed młodym widzem spektrum zjawiska, postawić go w krzywym zwierciadle, ale unikać tonów dydaktycznych, moralizatorskich. Używamy prowokacji, ironii i takich kategorii przewrotnych, którymi posługuje się młodzież, dla której memy i szybkość reagowania to jest chleb powszedni - wyjaśnił w rozmowie Wawrzyniec Kostrzewski. Olga Sarzyńska podkreśliła równocześnie, że podczas tworzenia scenariusza dużo czasu zajęło przeglądanie młodzieżowych stron internetowych, dzięki temu sposób wypowiedzi został dostosowany do widza.
Czym jest inspirowana historia przedstawiona w spektaklu? W jaki sposób udało się uniknąć tonu moralizatorskiego? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny, autor spektaklu "Wszechmocni w sieci) i Olga Sarzyńska (współautorka spektaklu)
Data emisji: 9.10.2019
Godzina emisji: 9.30
am/bch